Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Malcolm & Marie не е приказна за љубовта – тоа е приказна за моќта

Малком и Мари не се толку љубовна приказна, отколку прототип на токсична врска. Ова е приказна за моќта и немоќта.

Кога Зендаја започна со продукцијата на „Малком и Мари“, карантинската драма на Нетфликс со Џн Дејвид Вашингтон, таа немаше поим дека тоа ќе предизвика силни критики во сезоната на доделување награди.

Распространетиот интерес не треба да изненадува: минатата година, 24-годишната актерка стана најмладиот добитник на Еми награда за најдобра актерка за одлична изведба како Rue во драмската серија на ХБО „Еуфорија“.

Откако беше прекината продукцијата на 2-та сезона на „Еуфорија“ поради пандемијата, Зендаја и Сем Левинсон сакаа да видат дали може да снимаат филм за време на карантинот минатата година. Резултатот беше „Малком и Мари“, снимен дома во Северна Калифорнија од 22-членска екипа (од кои повеќето работеа на „Еуфорија“), за само две недели.

Во филмот, напишан и режиран од Левинсон, режисерот по име Малком (Вашингтон) и неговата девојка Мари (Зендаја) влегуваат во ноќна дискусија по премиерата на неговиот филм. Нивните повремено насилни, тешки монолози вклучуваат, меѓу другото, дека тој заборавил да и се заблагодари за нејзиниот придонес во неговиот проект. Филмот предизвика неколку дискусии на социјалните мрежи за разликата во возраста помеѓу ѕвездите (Вашингтон има 36 години), приказна со црни ликови напишана од бел режисер и токсичната романса на ликовите.

Друг детал што го привлече внимание беше фустанот што Зендаја го носеше во филмот. Фустанот е направен по мерка на Џејсон Ремберт со помош на стилистот Лау Роуч, а во него има метален лурекс, исечоци на стомакот, тенки ремени и процепи на нозете.

Роуч, кој веќе неколку години беше задолжен за појавата на Зендаја на црвениот тепих, беше избран да создаде совршен холивудски изглед за ликот на Мари. Размислувајќи за неговиот процес на дизајнирање костуми за филмот Нетфликс, тој рече: „Сакав да направам фустан кој е безвременски. Кога луѓето ќе го гледаат овој филм за 20 години, тој сепак ќе биде релевантен и убав. Јас навистина сакав да создадам иконско модно парче “.

Стилистот му ги пренесе своите идеи на Ремберт, дизајнерот зад брендот Алиет. И така, се создаде треперлив фустан што ве остава без здив. Луксузната марка Aliette сега прифаќа нарачки за фустанот по цена од 1.200 американски долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Advertisement