Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Хали Бери: Животните лекции на актерката која после три разводи, сѐ уште верува во љубов

Оскаровката Хали Бери денес го слави својот 54 роденден. Познатата американска актерка е родена на 14 август 1966 година во Кливленд.

Нејзиното рано детство е обележано со тешка семејна состојба. Мајката на Џудит била во брак со Џером Бери, кого го запозна во психијатрискиот оддел на болницата каде што работела. Џером бил насилен алкохоличар, кој ја злоупотребувал Џудит, и срамните ситуации за кои таа била сведок, оставија неизбришлив белег на малата Хали.

Кога нејзините родители конечно се разведоа, грижата за Хале била целосно преземена од Џудит, а Џером исчезнал од нивните животи.

Откако завршила средно училиште Бедфорд, Хали се запишала на локален колеџ и започнала да се пријавува на натпревари за убавина. Во исто време, таа започнала да развива интерес за глума, па во 1989 година одлучи да се пресели во Њујорк. Нејзините почетоци не беа волшебни. Таа живеела во засолниште за бездомници некое време затоа што не можела да најде работа и останала без пари. Ситуацијата се подобрила кога таа доби улога во серијалот „Living Dolls“, но нејзините први успеси беа проследени со здравствени проблеми – таа е дијагностицирана со дијабетес.

Нејзиниот пробив на големите екрани се случи благодарение на режисерот Спајк Ли, кој и ја даде улогата на зависник Вивијан во култниот филм „Jungle Fever“.

Оттогаш, Хали има помали успеси, но како поминуваат годините таа го достигнала најголемиот успех во 2002 година кога освои Оскар за најдобра актерка за улогата во „Monster’s Ball“.

Иако сè помина добро за неа професионално, нејзиниот приватен живот не е толку прекрасен. Рано во нејзината кариера, таа изгуби 80 проценти од слухот во едното уво, откако нејзиното поранешно момче ја удри во главата. Никогаш не откри која е виновникот, но стави до знаење дека не сака да го претрпи насилството и ја прекинала врската. Таа била во брак три пати – со спортистот Дејвид Џастис, музичарот Ерик Бенет и актерот Оливие Мартинез.

Иако се разведе три пати, не изгуби верба во љубовта, но признава дека во овој момент првенствено е посветена на своите деца, 11-годишната Нахла и 5-годишната Мејце.

Таа зборува отворено за нејзините животни искуства, позитивни и негативни, во интервјуа и од нив издвоивме три животни лекции.

1. За Љубовен неуспех…

Мислам дека сум постојано видлива личност во очите на јавноста и сè додава уште еден елемент на нормалните секојдневни искуства низ кои поминувам како жена. Доведена сум на ново ниво каде ме сметаат за ненормална и комплексна личност, но моите искуства веројатно не се разликуваат од вашите, само за нив се пишуваат јавно. И јас, како и повеќето жени, барам среќа и љубов, обидувајќи се да балансирам помеѓу мајчинството и кариерата. Се борам со сите овие работи исто како и сите други.

2. За злоупотреба на врските…

Ја гледав мајка ми предолго во насилна врска. Поради тоа искуство, таа ме научи на една од најважните лекции: „Ако некој проба некогаш да крене рака против тебе, оди подалеку од него“. Кога тоа ми се случи, првото нешто што го направив беше да заминам. Никогаш не дозволувам некој да ме злоупотребува.

3. За личниот развој…

Јас работам на кршење на старите навики и промена на начинот на кој размислувам за врските. Долго време не можев да го прифатам тоа што го правев себеси – фактот дека ми требаше драма во врска. Јас сум успешна во бизнисот затоа што секогаш размислував позитивно: „Секако дека ќе заработам пари. Секако дека ќе работам како актерка“. Сепак, кога станува збор за мојот приватен живот, имам многу стравови и негативни мисли. Мојата цел е да престанам да мислам дека не сакам да бидам повреден и не сакам да ме изневеруваат и наместо тоа да мислам дека ми треба некој искрен. Колку сте постари, толку повеќе сфаќате дека имате право да се чувствувате подобро. Можеби не сум добра со браковите, но знам дека развив добри комуникациски вештини кои се важен дел од мојот личен развој.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...