Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Exit во ерата на ковидот: Дали сме сведоци на една нова ера на фестивалски вредности?

По една година ограничени социјални контакти, и затворени не само граници, туку и сите поголеми музички фестивали, овој четврток Егзит ги отвори своите „порти“ како во старите добри времиња. Или сепак не?

Дали фестивалската еуфорија некогаш ќе се врати на она што било толку омилено и популарно – енергична забава или пак сведочиме на една сосема нова вредност на фестивалска култура? Вистината е дека всушност, фестивалите никогаш не биле онакви како што изгледаат на прв поглед – чиста забава. Тие честопати биле мотор на промените, платформа за социјален активизам, собиралиште каде се лансираат новите трендови во музиката и модата, како и друштвените односи. Ако размислите за тоа, ќе се сетите дека маските, банданите и марамите над лицето беа составен дел од културата на фестивалот, многу порано пред сите да мораме да ги заштитиме лицата од причини што надминуваат стил. Ако маските секогаш биле таму, има ли нешто друго од фестивалската култура што би можеле да го прифатиме во секојдневниот живот или што ќе ги одбележи фестивалите на новата генерација?

Едукација
Едукацијата на тема безбедност и неопходност од одговорно однесување повеќе не е резервирано само за персоналот на фестивалот, бидејќи за време на пандемија, секој го носи својот дел од одговорноста, вклучително и самите посетители. Со цел фестивалите да продолжат да живеат во ерата на пандемијата, која сигурно ќе трае уште некое време, едукацијата е круцијална. Затоа, годинашниот Exit беше првиот организиран, не само во такви околности, туку и првиот чиј фокус не е само добрата музика и забава, туку и едукацијата. Со добра атмосфера и состанок на музички жанрови, оваа година тврдината стана полигон за голем број активации кои укажуваат на потреба за одговорно однесување, бидејќи тоа е можеби единствениот начин фестивалот да опстане во такви услови.

Еколошка освестеност
Иако темата за подигање на еколошката свест беше еден од приоритетите во последните неколку години, најголемиот регионален фестивал е секогаш добра платформа за да се покаже дека ваквите теми од универзално значење мора да имаат свое место и простор во сите сегменти од животот и меѓу сите возрасни групи. Затоа славната Exit Pixelata надживеа многу трендови на фестивалот што минува и остана и една година како една од атракциите на фестивалот. Ѕидот од над 2.000 користени лименки, долги 6 и високи 2 метри е дизајниран во согласност со слоганот на Exit фондацијата „Славиме живот“. И овој пат користените лименки беа искористени за изработка на нов мурал, а во него учествуваа сите посетители на фестивалот. Како инаку треба да биде кога прашањата се од глобално значење, нели?

Подобар избор во иднина без штетниот чад од тутун
Ако сè уште не сме сигурни како ќе изгледаат сите сегменти на фестивалот во иднина, скоро сме сигурни во еден, а ќе биде тоа во блиска иднина, места или простор без чад од тутун. Затоа на овогодинешниот Exit, сите посетители можеа да научат за штетните ефекти на чадот од тутун, но и за тоа како алтернативните производи, засновани на современи технологии, ги елиминираат штетните ефекти од пушењето и се дел од решението. Психолозите велат дека најлесниот начин е да се ослободите од една лоша навика, нејзината замена со друга, како и од системот на награди. Затоа локациите на електронските цигари околу тврдината и сите оние кои решија овој фестивал да го направат прв без чад, чекаа интересни активации што им ги покажаа перспективите на светот без чад од тутун, како и други изненадувања. Иако фестивалите се идеално место за релаксација, тие исто така треба да бидат место каде се менуваат за подобар почеток.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement