Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Diane von Furstenberg објави книга исполнета со драгоцени совети

Успешниот дизајнер ги води читателите низ патување полно со совети од А до Ш.

На почетокот на пандемијата, Дајан вон Фурстенберг започна да работи на новата книга „Own It: The Secret to Life (Phaidon)“. Како што се приближува датумот на лансирање, почетокот на март, мудроста на успешната дизајнерка и претприемач се чини неопходна за оваа сезона.

„Ова е многу тешко време, но бидејќи немате избор, едноставно мора да го прифатите“, рече Дајан фон Фурстенберг (74), која го основа својот бренд во 1972 година во Њујорк.

„Сакале или не, вие само треба да го прифатите и да сторите најдобро што можете“.

Родена во Белгија, ДВФ реши да се пресели во Њујорк со нејзиниот тогашен сопруг, принцот Егон фон Фурстенберг. Шест години подоцна во Њујорк, дизајнерот продаде повеќе од пет милиони фустани, со што напиша американска приказна за успехот. На тоа додадете го и нејзиниот мандат како претседател на Американскиот совет за модни дизајнери, а DVF сега се фокусира на собирање пари за музејот во Статуата на слободата.

Во својата книга, вон Фурстенберг ги открива тајните на животот и советите од А до Ш.

Земете, на пример, под буквата „Ц“ (character):

“Карактерот е единственото нешто над кое имаме целосна контрола – можеме да изгубиме здравје, богатство, убавина, семејство или слобода, но никогаш не губиме карактер. Нашиот карактер е нашата сила, нашиот дом во нас”.

“Ја сфатив пандемијата. Решив да бидам своја. Што се однесува до работата, бев многу брза. Се движев многу брзо. Сфатив дека нашиот бизнис, модата и системот околу неа се одамна застарени, тие не се во чекор со другите. И така, јас навистина продолжив понатаму. Се движев повеќе дигитално. Ние веќе влеговме во дигиталниот свет и моравме многу да забрзаме. “- додаде дизајнерката, истакнувајќи како успеала своите слабости да ги претвори во предности.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement