Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

8 кул изјави со кои славните им ставија крај на сексистичките коментари

Меѓународниот ден на жената во март се слави повеќе од сто години, жените се присутни во работната сила во сите индустрии, но сепак, понекогаш некои прашања и коментари делуваат како временска машина која не враќа стотици години наназад и нè тера да се прашуваме дали навистина живеат на истите планети.

Но, за среќа, жените и мажите во шоу-бизнисот не се двоумат да го кажат своето мислење и да ги едуцираат неинформираните и да посочат нефер двојни стандарди. Еве 8 кул начини на кои ѕвездите ги замолкнаа сексистичките коментари подолу (рангирањето не треба да се чита како топ листа):

1.На новинарско прашање при промовирање на филм, од новинарите: „Имам 5 сестри, жена, ќерка и мајка, па знам што значи да си надвладан од естроген. Па се прашувам, дали некогаш, читајќи го сценариото, сте се запрашале: Што прават сите овие жени тука? Мислев дека ова требаше да биде машки филм?“, Том Харди имаше многу краток одговор: ‘Не’.

2.Познатата гимнастичарка Симоне Бајлс беше предупредена од домаќинот во американското „Танцување со Sвездите“ дека никогаш не се насмевнала за време на поенот. Симоне објасни: „Насмевката не е она што носи златни медали“.

3.Една новинарка еднаш ја праша Хелен Мирен: „Дали мислите дека вашата фигура, вашите физички атрибути ви го отежнуваат стремежот да станете сериозна актерка?” „Дали сакате да кажете дека сериозните актерки не можат да имаат големи гради?”

4.„И во филмот ‘Чудовиште ’имате таков бес? Од каде потекнува?’‘ – Изненадување, и жените можат да бидат лути. Јас не сум единствената, одговори Шарлиз Терон.

5„Кој е режимот на фитнес за жените-мачки?“

‘Досадни работи што никој не сака да ги прави. Одете во теретана и гледајте што јадете ’.

‘Дали има некоја посебна вежба?’, Инсистираше новинарот во прашањата за Ен Хатавеј.

‘Што е проблемот? Дали се обидувате да изгубите тежина? Добро изгледате. Треба да разговараме за тоа. Дали сакате да влезете во костум? ’, одговори таа.

6.Џенифер Гарнер, држејќи говор: „Некој ме праша, како ги балансирате работата и семејството? Бен Афлек рече дека никој не го прашал тој ден. Всушност, никој никогаш не го прашал тоа. Ниеднаш. А ние го делиме истото семејство. Зарем не е време да се смени нарацијата?“

7.„Што барате кај еден маж?“

„Не барам маж, да почнеме со тоа“, објасни кралицата Рири.

8.Лејди Гага беше прашана од новинарка дали се плаши дека сексуалните пораки во нејзините песни ќе го одвлечат вниманието од музиката, а таа одговори ладно: „Не се плашам. А ти?“ Таа додаде: „Само затоа што јас сум жена и правам поп музика, вие ме осудувате и тврдите дека тоа ми го одвлекува вниманието. Јас сум само рок-ѕвезда“.

Среќен Ден на жената!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement