Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

7 мали, но ефикасни начини да се ослободите од стресот – додека сте на работа

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се успиеме, пропуштиме превоз, заглавуваме во гужва, истураме кафе на свежо испеглана бела кошула, доцниме на работа, да направиме грешка, да полудиме поради пораката што ја добивме од партнерот/ семејството/пријателот… Ах, списокот навистина може да биде бесконечен.

Длабокото дишење и сеќавањето на првите медитации и афирмации што се наоѓаат некаде во нашиот мозок може да помогнат токму сега, но проблемот е кога стресот станува латентен и кога се преместува во несвесното. Тогаш постојано се чувствуваме лошо и не сме сигурни што ни е.

Се разбира, вентилите мора да постојат, без оглед дали тоа ќе биде физичка или некоја интересна, релаксирачка активност или психотерапија. Секојдневно, постојат мали нешта што можат да ви помогнат да се чувствувате подобро, само треба да се слушате себе си, сепак, што ако едвај чекате слободното време да си го посветите на себе? Што ако стресот ве обзема додека сте на работа, а тоа е поради работата? Додека не успеете да „избегате“ подалеку од таму, во вашето сигурно засолниште, пробајте ги овие неколку мали, но ефикасни начини да се релаксирате.

10 -минутен тренинг- да, можете!
Кога ќе почувствувате дека доаѓа моментот кога капка ја прелева чашата и кога би сакале нешто да ве „потресе“, верувале или не, може да одвоите десет минути за да направите брз тренинг. Се разбира, ова не е обука во вистинска смисла на зборот, само неколку вежби што ќе ви помогнат да се ослободите од негативната енергија и да се вратите на работната маса како ништо да не се случило! Пронајдете агол во канцеларијата каде што можете да бидете долго време сами и направете неколку омилени вежби за истегнување или „jumping jack“. Ќе почуствувате како тече крвта низ вашето тело, враќајќи ги еланот и енергијата, а потоа ако е потребно поправете ја вашата фризура и назад вратете се за да го освоите денот!

Направете план
Планирањето е мајка на сите успеси и мислам дека е крајно време да се нормализира желбата да се подготвиме за она што не очекува! Планот може да се однесува на она што треба да го направите тој ден, на поставување приоритети и делегирање одговорности, но може да вклучува и акциски план во случај на вознемиреност, конфузија, паника … Какво и да е чувството. Значи, испланирајте ги обврските, но и испланирајте го вашето „бегство“ кога треба да ги наполните батериите среде работно време (можете да ја користите нашата листа).

Медитирајте
Секој пат кога сум уморнa од работа – земам мини пауза за да одам во тоалет и честопати само се гледам во огледало. Тоа не е некаква медитација, но би ја нарекла исклучување на момент и обрнување внимание на моите чувства, мисли, на она што ме натера да се чувствувам онака како што се чувствував. Медитацијата е токму тоа – не исклучува мисли и чувства, туку спротивно – управување со нив, поврзување со себе и барање одговори на сите прашања што ги чувате внатре. И кој знае што можете да најдете во себе во моментот кога ќе одлучите да се впуштите во таа авантура!

Средете ја работната маса
Можеби сè уште не сте го забележале, но вистината е дека уредниот работен простор придонесува за уредноста на нашите мисли и чувства, и сосема е редовно да се обидуваме да ги спречиме нападите на стрес на работа со средување на просторот околу вас пред да започнете со работа. Ако ништо друго, барем ќе започнете нов работен ден како „табула раса“, а попатно веќе ќе можете да реагирате кога е потребно.

Слушајте музика што ве задоволува, но исто така поттикнува добро расположение
Искрено, секогаш ми е интересно да ги гледам луѓето околу мене со слушалки и да размислувам што слушаат – каква музика им се допаѓа во моментот, какви чувства предизвикува кај нив и што мислат додека тие ги вртат зборовите на песната во нивната глава? Како што мислите за ова во контекст на другите луѓе, размислете во контекст на себе и на вашиот работен ден – музиката што ја милува душата, без оглед на жанрот, може да придонесе за вашиот мир и добро расположение, а слушалките дефинитивно ја претставуваат границата што не може секој да премине. Кога треба да се исклучите и да се соберете, музика во вашите уши и освојте ги вашите неколку минути (или часови!) во мир!

Кратка прошетка
Физичкото растојание од изворот на стрес скоро секогаш ни помага да се опоравиме, така што напуштањето на канцеларијата, дури и за кратко време, ќе има терапевтски ефект врз вас, не само затоа што прошетката може да биде мини тренинг од 10 минути, туку и затоа што дали ќе имате свеж воздух за да ги освежите мислите. Ова е можеби најдобриот начин веднаш да се справите со стресот, затоа слободно вежбајте го кога и да можете.

Поврзете се со омилениот колега
Благодарност кон небесата за кул колегите! Кога ќе се „стиснете“, посегнете по друштвото или, уште подобро, земете го вашиот сакан колега/другар на таа прошетка од пред некое време и споделете ги сите ваши маки со него. Можеби не помага секогаш со некои ваши совети, но затоа ќе ви помогне да кажете буквално сè што ви тежи на душата, знаејќи дека некој ве слуша, ве разбира, сочувствува со вас. На крајот на краиштата – веројатно ги делите истите маки!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement