Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

6 најголеми предизвици што се јавуваат по 10 години врска или брак: Ако ова го избегнете, ќе ја зачувате љубовта

Ако сте заедно повеќе од 10 години, треба да обрнете внимание на ова!

Претходните психолошки истражувања покажуваат дека паровите кои се во врска или брак имаат најголема криза во последните 7 години врска, но поновите истражувања покажуваат дека одредени предизвици можат да се појават дури и по 10 години поминати заедно. Експертите сугерираат дека овој период, близу до прославата на 10-годишнината, може да ја одреди судбината на понатамошните односи.

Соочени со секојдневни обврски, работа, напредок во кариерата, деца, домашни задачи, честопати забораваме на интимноста, романтичните моменти и нежноста со партнерот.

1. Недоволно внимание

Тука не станува збор само за сексуална енергија, туку за мали гестови на љубов и знаци на внимание. Кога чувствувате дека сте повеќе цимери отколку партнери, време е да се обидете да ја подобрите интимноста, но важно е и двете страни да учествуваат во неа.

2. Рутина

Рутина што може да биде пријатна често се појавува во врската, но ако секој ден е ист, може да се појави презаситеност. Ако секој ден се враќате од работа, јадете заедно во исто време, исчистете ја куќата, посетете ги децата, седете пред ТВ и одете да спиете – сте паднале во стапицата на рутината. Скршете ја монотонијата и патувајте заедно некаде за време на викендот, по можност сами. Пробајте некои нови активности како што се куглање, пешачење, нови игри на табла или започнете заедно да тренирате.

3. Недостаток на внимание и емпатија

Во љубовна врска, важно е повремено да го потсетувате вашиот партнер колку го сакате и колку тој ви значи, но подеднакво е важно да бидете заинтересирани за неговите чувства и да го слушате, на пример кога има проблеми на работа , се соочува со тешка одлука.товар од душата. Експертите велат дека браковите имаат тенденција да пропаднат кога едниот (или обајцата) партнери престануваат да се грижат еден за друг, а потоа љубовта и пријателството лесно се претвораат во лутина и незадоволство.

4. Престанавте да се смеете заедно

Многумина мислат дека ова е ирелевантно, но вообичаената смеа е врска помеѓу љубовта и блискоста. Почнете повторно да се дружите, збогувајте се заедно со социјалните игри, натпреварувајте се, гледајте филм заедно … Смејте се еден со друг и смејте се на заедничкиот живот. Насмевката е лековита за живот и за љубов.

5. Сексот веќе не е ист како порано

Интимноста треба да се негува, негува и одржува. Иако сексот не е најважната работа во врската, кога недостасува, може да се појави проблем

Додадете допир на свежина во вашата врска. Овие можат да бидат миризливи свеќи и миризливи масла, туширање за двајца, водење љубов надвор од спалната соба, вино, нови пози или исполнување на неисполнети фантазии… Преку посветеност кон заедничка сексуална врска, можете значително да ја обновите интимноста.

6. Не сте отворени и искрени со партнерот

Романтична врска без здрава и квалитетна комуникација не може да се одржи, а врската станува токсична кога ќе се вклучат неискреност и лаги. Бидете отворени и искрени едни со други, па секој предизвик ќе биде мал за вас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement