Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

5 home-made маски за испукани усни

Во зима, кожата бара посебно внимание. Ветерот, мразот и сувиот воздух во топлите простории доведуваат до непријатни сензации, а на долг рок до појава на брчки. Сето ова се однесува не само на лицето и рацете, туку и на нежната кожа на усните. Во зима, усните често пукаат, па затоа им треба дополнително внимание. Маските што лесно можат да се направат дома можат да станат вистинско спасение.

Маска со мед и кокосово масло
Маската од мед има голем број корисни својства. Не само што ги храни и хидрира усните, туку има и антибактериско дејство. За да ја направите оваа маска дома, измешајте еднакви пропорции на мед и кокосово масло. Доколку е потребно, загрејте ги состојките. Нанесете ја оваа мешавина на усните дневно 5 минути.

Маска со алое и краставица
Корисните својства на алое се широко користени во козметологијата. За навлажнувачка маска, измешајте сок од алое со рендан краставица и нанесете ја добиената мешавина на усните 20 минути. После оваа маска, усните веднаш стануваат меки и нежни.

Маслиново масло
Обично маслиновото масло може да биде вистински спас за испукани усни. Нанесете го со памук неколку пати на ден додека сте дома. Следниот ден, усните ќе изгледаат поздраво и помеко и сите пукнатини на нив ќе заздрават.

Бадемово масло
Бадемовото масло содржи голема количина витамини, масни и органски киселини, како и фолна киселина. Благодарение на тоа, корисно е за целото тело: кожа, коса и, се разбира, усни. Нанесете бадемово масло како редовен мелем неколку пати на ден, а потоа усните нема да се плашат од мраз.

Маска со куркума
Куркумата често се додава во производите за нега на усните, бидејќи не само што има лековито дејство, туку и спречува промена на бојата. За маската измешајте куркума во прав со кокосово масло, нанесете ја на усните и исплакнете по 15 минути. Потоа ставете мелем или масло. Маската со куркума не треба да се нанесува повеќе од еднаш неделно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Повеќето од нас ја паметат по убавината, но и по одличните улоги што ги играше во филмот. Кога зборуваме за стилот на облека, издвојуваме...

Green Tea

За да уживате во слатки, не мора да имате грижа на совест потоа. Постојат неколку здрави десерти кои ќе ја задоволат вашата желба, а...

Green Tea

Луѓето се откажуваат од месото од различни причини. Некои го прават тоа од етички причини или други лични убедувања, додека други мораат да го...

Fool Moon

Љубовта и страста лесно се мешаат, а оние што ја почувствувале на своја кожа знаат дека страста многу брзо гори. Дали некогаш сте биле...

Advertisement