Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

5 манипулативни тактики што ги користат нарцисите: Овие луѓе знаат да си играат со вашите чувства

5 манипулативни тактики што ги користат нарцисоидите!

Нарцисоидите се многу вешти во манипулативни игри – тие знаат како да го привлечат и задржат вниманието на другите, но и да ја искористат својата наклонетост.

Карактеристики на нарцистичкото растројство на личноста се: егоизам, недостаток на емпатија кон другите луѓе, постојана потреба да им се восхитуваат на другите, ароганција, себичност, манипулација и барање на личност. Убедени се дека заслужуваат посебен третман, а деловните и емоционалните односи со нарцисите можат негативно да влијаат на вашето емоционално здравје, самодоверба и квалитетот на животот.

Кога не се во центарот на вниманието, има проблеми, незадоволство, деструктивна комуникација. За да го задржат вниманието на себе, нарцисоидите ќе сторат сè, без да изберат средства, а ова се нивните манипулативни тактики:

  1. Игра на жртвa

Нарцисоидите секогаш вината ќе ја префрлат врз вас за време на конфликтот со манипулативни техники и лесно ќе се најдат во улогата на жртвата. Ќе предизвика незгодна ситуација, со цел, да се чувствувате лошо.

  1. Префрлување на вината

Ова е слично на улогата на жртвата, освен што нарцисите ја користат оваа тактика за целосно бришење на нивната вина. Ако ги фатите како лажат или им дадете до знаење дека прават грешка, тие ќе се обидат да ја префрлат вината врз вас и да сторат така што на крајот ќе им се извините.

  1. Тие се подготвени да направат сè за да предизвикаат реакција кај другите

Кога не се во центарот на вниманието, подготвени се да ги преминат границите и да направат нешто непромислено само за да предизвикаат реакција на другите луѓе.

  1. Тие не знаат како да ги слушаат другите

Нарцисите сакаат да ги прекинуваат другите луѓе затоа што сметаат дека нивната приказна е поважна. За време на разговорот со нарцисот, ќе кажете само неколку зборови, а целата средба ќе се одвива слушајќи за нивните животи и барајќи решенија и решенија за нив. Можеби љубезно ќе ве прашаат како сте, но вашата приказна нема да трае долго.

  1. Импулсивна промена на расположението и енергијата

Импулсивните реакции и ненадејната промена на расположението кај нарцисистот се само средство за привлекување внимание кон себе, па дури и кога тој демонстративно и одеднаш ќе го напушти општеството, нарцисоистот го прави тоа за да биде повторно во фокусот на вниманието.

Во однос на нарцисите, треба да се биде внимателен. Ако не можете да им помогнете, а тие ви го нарушуваат расположението и енергијата, можеби е време да се дистанцирате.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Иако за многумина „никна“ преку ноќ, мостот всушност е изграден од 2017 година. Долг е 100 метри и се издига до максимална висина од...

Cotton Club

Кејси Кадваладер, креативниот директор на Mugler, ја претстави колекцијата пролет-лето што е веќе достапна за купување на веб-страницата на модната куќа. Дизајнерот продолжи да...

Four Seasons

Замокот нуди прекрасен панорамски поглед на регионот, кој инаку е познат по своите добри вина. Каква среќна случајност! Castel del Monte или „ридски замок“...

Cotton Club

Синди Крафорд (55) по којзнае кој пат покажа како изгледа добар стил и како треба да се облекува жената во зрелите години. Многу дами,...

Advertisement