Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

5 мали правила за подобар живот и поголема среќа: едноставни совети што можете да ги испробате денес

5 правила за среќен и подобар живот – секој може да ги примени!

“Луѓето се во состојба да ги остварат своите соништа на која било возраст од нивниот живот. Способноста да се остварат соништата е она што го прави животот интересен”.

За да може нашиот живот да стане остварлив сон исполнет со вибрации на позитивна енергија и искри на среќа, не е потребно да се направи нешто големо материјално, ниту да се направат големи чекори… Важно е само да бидете свесни за овој момент, токму сега, кога се случува животот.

Ви донесуваме 5 мали и едноставни правила кои, ако ги следите, можат да ви го подобрат животот и да ви помогнат да пронајдете среќа насекаде.

Живејте во моментот, дишете и чувствувајте ја природата

Бидете свесни за секој момент од вашиот живот. Станете свесни за вашето тело, секое вдишување, издишување на вашите мисли. Останете повеќе во природата и научете да живеете во хармонија со неа. Редовно шетајте и останете во блиската шума, покрај реката или на ливадата. Учите од природата затоа што таа има многу што да ви даде. Станете свесни за вашето дишење и сфатете дека животот е она што се случува СЕГА и ОВДЕ.

Ширете љубов и емпатија

Помогнете им на другите луѓе – погледнете го животот малку од туѓа перспектива, не само од вашата. Научете да ги слушате другите, обрнете внимание на зборовите што ги кажувате во комуникацијата. Покажете им на другите сочувство, приврзаност и љубов. Тоа ќе биде доволно да го исполните секој ден со среќа.

„Мотото на животот: избришете ја секоја солза од секое око“. – Махатма Ганди

Бидете благодарни

Погледнете околу вас и сфатете каква прекрасна работа имате во животот. Кога животот ви носи бури, фокусирајте се само на она што е негативно, но сфатете и што е добро што ви го исполнува животот со среќа и за што вреди да бидете благодарни. Ова ќе ви помогне полесно да надминете многу предизвици. За да ја подигнете свеста и да вежбате благодарност, обидете се да пишувате дневник секој ден.

  1. Бидете свесен потрошувач

Бидете свесни што купувате, на кого ги давате своите пари и каков ефект ќе има тоа што го купивте на нашата планета, но и на вашето здравје и благосостојба. Запрашајте се дали поддржувате добри приказни со купување или можеби експлоатација (луѓе, природа, животни …). Пред да ставите нешто во потрошувачката корпа, размислете дали ги дадовте парите на нешто или на некој што ги заслужува.

  1. Движете се во согласност со ритамот на животот

Бидете отворени за нови и различни работи. Животот постојано ни носи некои промени, а понекогаш тие се ненадејни и сосема неочекувани. Не плашете се од весниците, но прифатете ги. Можеби не изгледаат добро на прв поглед, но во сè црно, има и магија на бело. Загледајте се под површината и продолжете да се движите во ритамот на животот.

„Сè што научив за животот може да се сведе на три збора: животот продолжува понатака“. – Роберт Фрост

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement