Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

4 планети се ретроградни ова лето. Еве што значи тоа

Ова лето имаме четири ретроградни планети, Плутон, Сатурн, Јупитер и Нептун. Откријте како ова ќе влијае на вас…

Кога планетите се движат во „спротивна насока“
Кога Меркур станува ретрограден, сите знаеме за тоа. На секои неколку месеци ни кажуваат дека очекуваме технолошки проблеми и доцнења во патувањата. Но, Меркур не е единствениот што има ретрограден тек и се чини дека секоја астролошка планета (вклучително и Плутон) повремено се движи наназад.

Бидејќи Земјата орбитира околу Сонцето со различна брзина од другите планети, кога Земјата ќе помине покрај нив, се чини како да се движат наназад на небото. Оваа оптичка илузија се случува почесто со внатрешни планети како Меркур, кои орбитираат околу Сонцето побрзо отколку другите планети. Нивното ретроградно движење се случува поретко, но кога ќе се случи, тоа трае со месеци.

Што значи ретроградно движење?
Се смета дека се ретроградни периоди на конфузија, нарушување и пресврт. Но, не е сè лошо. Ретроградните движења го привлекуваат нашето внимание кон минатото и всушност можат да бидат космички „милостиви периоди“ кога ќе можеме да ги завршиме сите започнати работи или да ги зајакнеме нашите планови, осигурувајќи дека нема да одиме напред на разнишани темели.

Минатата недела, озлогласениот Меркур го напушти својот ретрограден период на 22 јуни, но уште две планети се ретроградни, Јупитер и Нептун. До крајот на летото, четири ретроградни планети сигнализираат потенцијално хаотична енергија пред нас.

Што ни кажува ова ретроградно движење на планетите?

Плутон (27 април до 6 октомври)
Во астрологијата, со џуџестата планета владеат тајни, секс, срам и работи што повеќе би сакале да ги сокриеме. Се движи ретроградно само еднаш годишно, но тоа движење трае шест месеци, што го прави ефектот на ретрограден Плутон посуптилен.

Што значи тоа:

AstroTwins велат дека ретроградните верзии на Плутон се идеално време да ги истражите оние делови од себе кои често ги прикривате. Ова лето, тие препорачуваат да работат на стари стравови, ограничување на верувањето и вкоренети несвесни обрасци. Не ги проектирајте овие несвесни обрасци врз другите“.

Сатурн (23.05 до 10 октомври)
Сатурн е планета на редот, мудроста и правилата. AstroTwins го опишува како претпазлив ревизор на зодијакот, сила што нè потсетува да размислиме пред да постапиме.

Што значи тоа:

Додека Сатурн се движи назад на небото до октомври, AstroTwins велат дека треба да внимаваме да не ги заборавиме нашите лекции. Додека летото може да биде време на игра и авантура, не заборавајте за самодисциплина.

Јупитер (20 јуни до 18 октомври)
Додека Сатурн нè држи назад, Јупитер нè турка напред. Таа планета не охрабрува да ризикуваме и нека нашето срце не води кон целта.

Што значи тоа:

Неколкумесечното ретроградно движење на Јупитер може да биде добро време да работиме на стари проекти кои порано не возбудуваа. Можеби е некое хоби во кое сте добри или лоши. Направете го ова лето време да се вратите на нешто што ве воодушеви и да уживате.

Нептун (25 јуни – 1 декември)
Планетата која неодамна стана ретроградна, Нептун, сега се движи во нејзиниот матичен знак Риби. Според AstroTwins, Нептун владее над сите духовни и езотерични работи што демнат под површината.

Што значи тоа:

Ретрограден Нептун е време кога можат да се откријат тајни, а AstroTwins препорачува да „нурнете во вашата потсвест, да извршите лековити задачи и терапии, да истражувате и да ги доведувате во прашање вашите духовни убедувања. Медитирајте за да бидете повеќе во склад со вашата интуиција. Внимавајте на негирање и меѓузависност. Извадете ги енергетските вампири од вашиот живот “.

Заклучок
Со четири ретроградни планети ова лето, Плутон, Сатурн, Јупитер и Нептун, бидете претпазливи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement