Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

4 Неверојатно моќни кристали за есен: Отфрлаат сè што не ви е потребно, ве штитат од негативна енергија и привлекуваат радост

Дојде времето за промени и есента е пред прагот…

Неверојатно е како времето лета! Сезоните повторно полека се менуваат. Во некои делови на светот, рамноденицата го означува почетокот на есента, додека во други делови на светот, пристигна пролетта. Рамноденицата е секогаш период на трансформација и премин од нешто што наскоро ќе заврши со нешто ново и возбудливо.

Енергиите за време на овие циклуси навистина се зајакнуваат и оживуваат, затоа напред и искористете го максимално. Бидете доволно храбри да ги фрлите сите слоеви што одамна сте ги надминале. Прифатете ги промените и новите почетоци, но немојте премногу да ве занесуваат ветровите на промени, кои сега дуваат посилно од било кога. Не заборавајте да останете приземјени и да се свртите кон мајката природа за помош ако се чувствувате изгубено и осамено.

Дрвјата, океаните, реките, езерата, па дури и карпите даваат смирувачки, спокојни и негувачки вибрации. Тие се тука илјадници години, храбро поминале низ многу бури и издржале тешки услови, но сепак се мирни и полни со мудрост. Истото важи и за кристалите. Кристалите се неверојатно интелигентни и секој што работел со нив извесно време ја знае својата способност да помогне и да го забрза лекувањето на сите нивоа – физички, емоционални, ментални и духовни.

Еве четири прекрасни кристали што треба да ги носите оваа есенска сезона. Изберете една или две од нив според вашата сопствена интуиција.

Црвен јаспис

Црвениот јаспис е совршен кристал за секој преоден период, бидејќи ви помага да пристапите до изворната енергија или енергијата на животната сила што тече низ сите нас во секое време. Дава сила и виталност и ви помага да го надминете секој вид на замор, исполнувајќи ве со силна заживувачка енергија. Исто така, ја засилува сексуалната страст во врските и страста за животот воопшто. Црвениот јаспис ви дава храброст и самодоверба да застанете за себе и да ја решите секоја нездрава ситуација со убедливост и јасност. Тоа ве тера да останете решени пред предизвиците и пречките што може да ви ги донесе животот, привлекувајќи нови возбудливи можности. Кристалот помага да продолжите со животот и да го оставите минатото зад себе, за да може да се чувствувате ентузијастички и енергично да го исполните својот вистински потенцијал.

Малахит

Овој кристал е за есен и пролет поради неговите уникатни и исклучително моќни својства. Ако има двоумење, страв од промена или сомневање во себе во која насока да одите во вашиот живот, Малахитот ќе ви донесе јасност и обновено чувство за цел. Тоа е зајакнувачки камен за трансформација, преродба и обнова. Неговите волшебни модели на темни и светло зелени нијанси симболизираат исцелување, раст, изобилство и свежи почетоци. Тоа е совршен кристал ако имате длабоко вкоренети болни проблеми или рани од минатото што се борите да ги отфрлите. Малахитот веќе долго време се користи како моќен талисман за заштита од негативна енергија и зли духови. Ќе ве заштити додека патувате во далечни места, а исто така ќе ви даде доверба да го истражувате непознатото и да откривате нови хоризонти.

Килибар

Килибарот не е навистина кристал, туку фосилизирана смола од дрво. Како и да е, тој е совршен додаток на вашата колекција лековити камења за есен/пролет поради избалансираните и поддржувачки вибрации. Бидејќи килибарот потекнува од древни дрвја што пораснале на Земјата пред илјадници години, тој поседува исклучително моќна енергија и исконска мудрост. Исто така, помага да поминете низ промени и да се прилагодите на новите околности со благодат и стабилност. Килибарот лечи и отвора блокади во чакрата на соларниот плексус, враќајќи ве на радоста на животот со топла, сончева и чудесно негувачка енергија. Внесете килибар во вашиот живот, за да привлечете просперитет и среќа и да ја отстраните негативната енергија. Килибарот исто така ќе ви ја зголеми храброста и ќе ви го разубави денот!

Оникс

Тука е кристал што е тешко да се победи во однос на силата и заштитата. Оникс создава неверојатно моќно заштитно поле околу вашата аура, заштитувајќи ве од истекување на енергија и енергетски „вампири“. Уште повеќе, всушност ја лечи аурата и помага да се затворат постојните дупки или протекување во вашето енергетско поле. Има толку голема заштитна моќ што ве штити од непотребни проблеми, несреќи и негативни искуства. Ако сте склони да се сомневате во себе на секој чекор, Оникс е вистинскиот кристал за вас, бидејќи брзо ослободува опсесивно размислување и самокритика. Тоа ви помага да ја вратите моќта над вашиот живот, да застанете за себе и да не дозволите некој да направи да се чувствувате мали или недостојни. Ќе најдете храброст да излезете од вашата удобна зона и да го прекинете контактот со отровни луѓе или ситуации, со цел навистина да напредувате и да направите нов почеток.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Four Seasons

Ако на истото место летуваат Бијонсе, Џеј Зи, Дрејк, Кардашијан, Шакира, Вин Дизел и Шарлиз Терон, тоа место мора да има нешто посебно. Тоа...

Advertisement