Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

13 филмови што секоја жена мора да ги гледа пред да наполни 40 години

Можеби ќе најдете некои класици на оваа листа, некои задолжителни наслови, сигурно нешто што не сте го виделе претходно, но заедничко за овие достигнувања е дека сите тие се базираат на реални животни ситуации што носат со себе лекција и нов начин набудување на нештата или барем на некаков начин.

Што ве научи познатата класична романтична-комедија „Кога Хари ја сретна Сали“. Дека сите вистинската љубов на крајот сепак ги надминуваат животните предизвици и неизбежните пречки? Дека личноста со која можете најмногу да бидете е неизбежна љубовта на вашиот живот?

Ако ги гледате повеќето настани што се случуваат во овој легендарен филм – тогаш, да. Меѓутоа, ако ја погледнете поголемата слика и се обидете да бидете малку пообјективни (само малку), тогаш многу брзо ќе сфатите дека пораката на овој филм е дека машките и женски пријателства ретко преживуваат. Зошто е ова најдобро, само објаснуваат Хари и Сали.

Што друго треба да знаеме за врските пред да наполниме 40 години? Можеби фактот дека ако сакаме некого, не значи дека на крајот ќе завршиме со него. Ова маестрално ни го објаснуваат Барбра Стрејсенд и Роберт Редфорд во „The Way We Were“.

Слично е и со Almost Famous, затоа што вистинската љубов е тажна, нели? Или барем недостижна.

Сепак, ова не е само список поврзан со созревањето и лекциите поврзани со емоционалните врски низ животот, туку и преку зрелоста и борбата на жените со светот, ветерниците, другите суетни жени, предавства и генерално сè што не прави посилни на крајот од денот, како што е Џулија Робертс во Erin Brockovich и Мелани Грифит во Working Girl.

Сите овие се апсолутни класици на нивните епохи и категории, но има и такви што може да ве изненадат.

Сепак, верувајте во нашата проценка, па дури и ако сте го гледале филмот, оставете го повторно и пробајте да го гледате на помалку субјективен начин, ќе бидете изненадени.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

По кратка пауза поради коронавирусот, Меланија Трамп повторно му се придружи на сопругот на претседателската турнеја. Како и секогаш, таа го поддржа својот сопруг...

Cotton Club

Комбинациите на облека на sвездите на уличниот стил имаат многу да ни кажат за модата и трендовите секоја сезона, а тоа не се однесува...

Fool Moon

Серијата „Сексот и Градот“ својата прва епизода ја емитуваше за 6 милиони гледачи ширум светот на 6 јуни 1998 година. Со текот на времето,...

Fine Living

Statement лустерите се хит дизајн за ентериер веќе некое време. Ова се раскошни висечки уреди кои го осветлуваат и разубавуваат домот. Лустерите некогаш се...

Advertisement