Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

10 розови фустани што заминаа во историјата

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни нијанси на таа боја. Така, се сетивме на некои „think pink“ фустани што ги направија улогите, филмовите и историските моменти уште полегендарни, а жените што ги носеа засекогаш ги ставија на списоците со стилски икони.

Мерилин Монро во розов фустан опкружен со мажи пееше за дијаманти во „Мажите претпочитаат блондинки“. Слична композиција во реалниот живот реализираа Гвинет Палтроу на Оскарите и Лејди Гага при пристигнувањето на Мет Гала.

Мерилин Монро, „Мажите претпочитаат блондинки“, 1953 година (Вилијам „Били“ Травила)
Гвинет Палтроу, Оскар 1999 година (Ралф Лорен)
Лејди Гага, Мет гала 2019 (Брендон Максвел)

Џеки Кенеди како прва дама на САД носеше розов фустан со бели ракавици за време на вечерата, а Одри Хепберн имаше слична нијанса во филмот „Моја убава дама“, додека во „Појадок кај Тифани“ облече комплет поинтензивни розова боја – со уникатна дијадема.

Џеки Кенеди, 1963 година
Одри Хепберн, Мојата убава дама, 1964 година (Сесил Битон)
Одри Хепберн, „Појадок кај Тифани“, 1961 година

Историјата на филмот во розова боја не би била комплетна без „Убаво во розово“ со Моли Рингвалд и Настасје Кински во плетен краток фустан во филмот „Париз, Тексас“. Се разбира, иконата е Рис Витерспун како „Русокоса од Харвард“, која ја сумираше важноста на розовата боја во една реченица: „Кој рече дека портокалот е новиот розов, сериозно беше вознемирен“.

Моли Рингвалд, „Убаво во розово“, 1986 година
Настасја Кински, „Париз, Тексас“, 1984 година
Риси Витерспун, ,,Русокоса од Харвард”, 2001 година

На доделувањето на Греми наградите, Џене Аико го привлече вниманието со нејзиниот кревок изглед во огромен розов фустан, потсетувајќи повторно на иконата на стилот Ријана која првично блескаше и доминираше во собата во импозантна розова креација во 2015 година, исто така и на Греми наградите.

Ријана, Греми 2015 година (Џамбатиста Вали)

Така, во денови кога ви треба малку модно освежување и доза оптимизам – посегнете по розовата боја!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement