Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

10 лекции од жената која е секогаш своја – Ирис Апфел: Никогаш не сакав да бидам стара и досадна!

Дури и ако не сте љубител на смелиот стил на облекување на Ирис Апфел, нејзините мудри зборови за стареењето, индивидуалноста и успехот сепак се достојни за внимание. Нејзиниот совет е да бидете храбри и да не обрнувате внимание на мислењата на другите затоа што не треба да биде важна.

1. Не размислувајте за возраста. Годините се само бројка. Можеби не ви се допаѓа тоа што стареете, нема друга алтернатива. Прифатете ги стареењето и возраста и искористете го искуството што сте го стекнале низ животот. Направете го она што го сакате за да ги преокупирате вашите мисли и да престанете да размислувате за возраста.

2. Изберете партнер кој ќе биде задоволен со вашите достигнувања. “Неговата дарежливост и смисла за хумор беа легендарни. Направивме сè заедно. Тој ме направи во центарот на вниманието, уживајќи во моите достигнувања повеќе од мене”, рече Ајрис за нејзиниот сопруг, кој почина на 100-годишна возраст.

3. Следете го своето срце. Направете го тоа што ви го кажува вашиот внатрешен глас. Ако најдете нешто интересно, направете го тоа, иако немате искуство, тоа ќе дојде подоцна. Многу луѓе претпочитаат да прават што им е полесно и што знаат, но тоа не е интересно.

4. Ако сакате да ја задржите младоста, размислувајте соодветно. „Никогаш не сакав да бидам стара и здодевна. Гордо го носам статусот најстар тинејџер на планетата што самата го измислив и имам намера да останам во тој дух додека сум жива. Ако сакате да останете млади, размислете соодветно.“

5. Вашето мислење е поважно од мислењето на другите. „Никогаш не се обидов да се прилагодам на моето опкружување. Ако се обидете да ги задоволите сите, на крајот ќе станете празни. Многу луѓе го нарекуваат мојот стил на облекување чуден и ексцентричен, но не ми е гајле. Се облекувам за себе, а не да им угодувам на другите.“

6. Не изолирајте се од другите. Треба да знаете дека сте дел од една целина, а не индивидуа за себе. Се вклопуваат во вашата околина, но на свој начин. Ако не сакате да бидете дел од нешто, тогаш не можете ниту да успеете.

7. Успехот не е на продажба. Успех е кога сте среќни, кога ќе ја пронајдете својата љубов, кога имате добри луѓе околу вас, правете го она што го сакате и имате што да му дадете на светот. Нема цена што можете да ја платите за успех.

8. Да се ​​биде модерен не значи купување скапа облека. Може да имате сите пари во светот, но ако немате свој стил, скапата облека не ви значи ништо. Не станува збор за тоа што носите, туку за тоа како го носите. Облечете се според вашите чувства.

9. Започнете нешто ново. „Главната грешка што многумина ја прават е недостатокот на обид. Сакав да започнам сопствен бизнис со облека и најдов начин да го сторам тоа. Треба само да дејствувате, да преземете мали, но сигурни чекори.“

10. Не сте помлади отколку што изгледате. Брчките се нормална и природна работа. Глупаво е да се обидуваш да изгледаш помладо отколку што си во твоите постари години. Ако се соочите со операција на 75 години, немојте да мислите дека некој ќе верува дека имате 30 години.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Или барем, не повторно. Мажите се во навистина тешка позиција, ако мислите малку подобро: општеството им наметна норми на кои тие строго мора да...

Fool Moon

Познатата сликарка Фрида Кало исто така напиша и стихови што ја допираат душата. Оваа песна најверојатно му ја напишала на својот сопруг Диего, а...

Fool Moon

Освен кога поинаку го бара некоја улога, Џорџ Клуни е познат по својата едноставна, кратка фризура и уредна брада. Во интервју за неделната утринска...

Fool Moon

Кога Џон Кенеди бил застрелан во Далас, крвта го распрснала розовиот комплет на неговата сопруга Џеки. Сепак, малку се знае за приказната зад овој...

Advertisement