Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Џорџо Армани советува: 5 основни работи кои секоја дама треба да ги поседува

ELENA PERMINOVA - ARRIVEES DEFILE GIORGIO ARMANI PRIVE HAUTE COUTURE. FASHION WEEK DE PARIS,Image: 216505599, License: Rights-managed, Restrictions: NO RESTRICTION, Model Release: no, Credit line: Nasser Berzane / Visual / Profimedia

Во едно од ретките интервјуа, италијанскиот дизајнер откри што е, според него, суштината на женската гардероба.

Додека хотелот Армани во Дубаи штотуку ја прослави својата десетгодишнина со прекрасен моден настан наречен „Само една ноќ“, ние направивме чекор назад и погледнавме назад кон Џорџо Армани, императорот на италијанската мода.

Дизајнерот ретко дава интервјуа, што ги прави неговите модни совети уште повредни.

Капсулната колекција „Icon“, произлезена од неговата втора линија Emporio Armani, пристигна на време за есен и потврди дека класиката е единствената сигурна вредност во модата.

Далеку од модните писти и трендовите, тоа е гардероба во форма на совршено скроени безвременски парчиња кои го комбинираат минимализмот на италијанскиот бренд и урбаниот дух, а создадена е и за мажи и за жени.

Оваа линија ги вклучува сите шик и модерни основни работи неопходни за секојдневниот живот, како што се удобни панталони, долги палта, јакни и блејзери од Nappa кожа, женски блузи, памучни маици, меки џемпери: сето тоа во софистицирани бои карактеристични за брендот .

Затоа, еве ги петте основни парчиња во женската гардероба, според Џорџо Армани:

  • “Јакната е составен елемент на секоја гардероба за мене. Тоа е сестрано парче кое го замислував како опуштено, удобно и воопшто не ограничувачко. Неструктурираните јакни што ги развив во 1980-тите за мажи и жени станаа мој заштитен знак, а се останато се чинеше дека произлезе од ова едно парче што постојано го пресоздавам“.
  • Деловни панталони
  • Основни маици
  • Женски блузи
  • Долг капут

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement