Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Што ви носи владеењето на Вагата? Еве дали ќе ви се насмевне среќата овие месеци и што ве учи Вагата

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента.

Пред нас има многу предизвикувачки транзити, затоа подгответе се за вртоглаво патување низ светот на промените.

Сепак, добро е што се случуваат промени во владеењето на Вагата, бидејќи нејзината енергија ќе ни помогне да воспоставиме рамнотежа и да го најдеме најдоброто решение.

Време е да се испуштат старите ментални конструкции и да се дозволи ветрот на промени да ги замени со нови, некои попозитивни и поубави верувања.

Сега имате единствена можност да филтрирате сè на вистински начин, и преку објективност и преку интуиција и сопствена проценка. Ова особено ќе ви помогне да ги надминете пречките кога Марс и Меркур се во исто време во ретроградна фаза.

Кога овие две планети се ретроградни, можна е зголемена конфузија и неизвесност, но и силна интуиција. И покрај ударите на Марс и Меркур, зголемената интуиција ви помага да воспоставите врска со себе и да го слушате вашиот внатрешен глас.

На пример, можеби не го гледаме јасно вистинскиот пат пред нас, но интуитивно ќе почувствуваме во кој правец треба да одиме.

Иако Вагите можат да ни помогнат да ги почитуваме правилата и законите на општеството, на подлабоко ниво тие нè потсетуваат на нашиот морал и вистина.

Тоа нè потсетува да постапуваме во согласност со сопственото внатрешно битие и да препознаваме што изгледа правилно и погрешно според нашиот сопствен компас.

Дополнителни упатства за ова може да се најдат во египетската астрологија, во која Вагите обично се поврзуваат со Ма’ат.

Ma’at е моќна божица која носи пердув во својата круна. Тоа перо се мери со нашето срце кога ќе умреме, за да видиме дали сме живееле вистински, автентичен живот.

Ако нашето срце се совпаѓа со тежината на перјата и е во рамнотежа, се смета дека водиме живот со чисто срце.

Перото навистина не се грижи колку правила сте следеле или колку добро сте ги исполниле очекувањата на општеството, тоа е повеќе заинтересирано дали сте живееле до целосниот потенцијал и повик на вашата душа. Тоа е повеќе за тоа колку сте автентични.

Се разбира, повеќето од нас се трудат да бидат добри, одговорни граѓани и да придонесат за хармонија на оваа планета, но исто така мора да ја земеме предвид нашата вистина и она што го постигнавме на оваа планета.

Енергијата на Вагата нè потсетува дека никогаш не треба да осудувае книга според корицата. Секој има свое место и цел на овој свет и сите се сметаме себеси еднакви, без разлика каде сме биле или што сме сториле.

Енергијата на Вагата е крајната прошка и сочувство. Се работи за признавање дека сите го имаме нашето кармичко патување и дека е наша одговорност да го направиме она што го сметаме за правилно и вистинито во нашето срце, а не во срцата на другите.

Во овој период на владеење на Вага, поврзете се со вашето вистинско автентично јас.

Држете се настрана од туѓите мислења и споредби и пронајдете начин да ја почитувате вашата вистина, вашата мудрост и вашите мисли и чувства.

Ослободете простор за сопствениот глас на душата преку кој можете да блеснете.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Славниот писател објави 25 „упатства за среќа“ на својот блог, врз основа на цитати од неговите познати книги како „Алхемичарот“, „Дневникот на волшебникот“ и...

Cotton Club

Не толку одамна, американскиот бренд Rowing Blazers го лансираше легендарниот џемпер „Принцеза Дајана“ со слатки овци. Не е тајна дека Лејди Ди била икона...

Fool Moon

Ако го обожававте филмот Титаник, секакo не заради трагедијата, туку заради искрената љубовна приказна на Роуз и Џек, или цел живот сонувавте дека ќе...

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...