Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Хрватски град на првото место на најубави градови на море во Европа: Дали се согласувате?

Романтичен град на брегот во кој секој со задоволство се враќа секогаш.

Conde Nast Traveler направи листа на најубавите приморски градови во Европа. На прво место е хрватска Истра, односно градот Ровињ, пренесува Index.hr.

Рик Џордан, еден од авторите на списанието, е фасциниран од хрватското крајбрежје и неговите приморски градови. Тој пишува дека ги обожава Дубровник, Вис и Хвар, но го избрал Ровињ за најубав град на морето во Европа.

Ровињ го фасцинира „со својот брег, средновековните ѕидини и стариот град, боровите шуми, малите заливи, морски плодови и малвазија“.

Исто така, Џордан е воодушевен од „возењето велосипед до пристаништето, како и малите ресторани лоцирани на рабовите на карпите покрај морето“.

Зад Хрватска, на листата се и Италија, Португалија, Франција, Шпанија, Грција и други земји. Второто место го зазеде Plage de Saleccia, песочна плажа со тиркизно море која се наоѓа на самиот север од францускиот остров Корзика.

Третото место на листата на споменатото туристичко списание го зазеде Фавињана, еден од петте острови од северот на Италија.

Дали сте биле во Ровињ и дали се согласувате со титулата што ја доби?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement