Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

ХОРОСКОП – Марс во Рак носи период на нежност и ранливост: Ако ги отвориме срцата, сè ќе биде многу полесно (до 11 јуни)

Хороскоп – Откријте што ви носи Марс во нежен рак до 11 јуни…

Планетата Марс, која ја опишува нашата енергија, начинот на дејствување и активностите на кои најмногу го насочуваме вниманието, ќе се движи со знак на рак од 27 април до 11 јуни.

Просторот на нежен и емотивен рак не е најдобриот дом за оваа планета што се бори. Во наредниот период, нашите активности ќе бидат емотивно обоени. Стануваме нерасположени, нашите чувства се потешки за контрола, а тоа понекогаш може да го отежне правењето планови. Лесно се навредуваме, ранливи сме, реагираме премногу чувствително, вознемирени сме од мали нешта.

Бавното движење, прекумерната претпазливост (чекор напред, два назад), недостаток на еднаквост и натпреварувачки дух, можат да бидат особено тешки за луѓето кои се навикнати да брзаат одлучно и енергично кон постигнување на целите.

Но, овој Марс има нешто што другите го немаат, а тоа е силна интуиција, тој внатрешен глас што ќе ни ‘покаже’ дали нешто е добро за нас или не. Кога сте во ситуација или во близина на личност која прави да чувствувате грчеви и тежина во стомакот, оддалечете се малку за да видите што се случува. Нешто не е во ред. Дејствувајте само кога ќе се смирите.

Ова е време кога многумина можеа да преземат некои активности поврзани со домување, дом, семејни односи. Поправаме нешто во домот, преуредуваме, се селиме, семејните обврски се зголемуваат, особено родителските. Врската со децата бара поголемо внимание и енергија.

Ова е заштитно размислување Марс, затоа имаме зголемена потреба да ги обезбедуваме и негуваме оние што ги сакаме. Да покаже нежност, да припаѓа на некого. Заштитете ги најблиските од проблеми, дури и до степен до кој ги преземаме нивните товари.

Туѓите реакциите ги доживуваме лично, понекогаш не знаеме како да се одбраниме, да кажеме „не“, дозволуваме повеќе отколку што можеме да поднесеме, понекогаш сме благи на сопствена штета. Бегаме од директен конфликт и конфронтација, се повлекуваме таму каде што се чувствуваме безбедно, во оклопот на ракот – никој не може да ни стори ништо таму.

Ние исто така сме повеќе склони да го потиснеме гневот, и сè што е потиснато бара излез.

Но, кога напаѓаме, тоа го правиме под мотото – нападот е најдобра одбрана. Одбранбените механизми се многу силни.

Со овој Марс можеме да се вратиме во минатото, на некои стари места за да видиме дали има нешто друго за нас. Сеќавањата можат да нè совладаат до тој степен што имаме тенденција да попуштаме и да се вратиме на нешто што го оставивме зад нас.

Стравот е еден од поголемите проблеми со кои се соочува овој несигурен Марс, така што можеме лесно да се откажеме од некои активности и планови што нè принудуваат да излеземе од безбедносната зона.

Но, ова е и гушкање на Марс, лековит допир, удобност, тишина, длабоко чувство на добро што нè придвижува и мотивира, грижа, топлина. Сега можеме да се удавиме во прегратката на саканата личност, да се чувствуваме безбедно, заштитено. Интимноста и блискоста се неговите предности, само ако се осмелиме да ги отвориме срцата.

Освен силна интуиција, овој Марс е исто така многу имагинативен, креативен, уметнички наклонет, така што за време на овој транзит можеме да уживаме во некои хобија и активности што ги исполнуваат нашите души.

Долгите прошетки и престојот покрај море, водата има лековито и релаксирачко дејство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Веќе може да ги следите трендовите што ќе преовладуваат во текот на следните неколку месеци! Температурата постојано се зголемува и сончевите денови станаа дел...

Green Tea

Експертите истакнуваат – Ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело! Важно е нашата диета да е богата со витамини и минерали, а...

Fool Moon

Холивудската звезда која светот ќе го освои со филмот „Доручек кај Тифани“, „Празник во Рим“ и „Сабрина“, по многу работи беше единствена и предизвикуваше...

Fine Living

Куќата е дизајнирана од мајката на пејачката, Тиш Сајрус. Мајли Сајрус е без сомнение една од најуспешните пејачки од својата генерација, која предизвика бројни...

Advertisement