Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Хороскопот открива: Што можеме да очекуваме од декември 2020-та?

Christmas Tree

Иииии …… .. стигнавме до последниот месец од оваа тешка 2020-та. Годината што нè воведува во новата ера која верувале или не – официјално започнува во вториот дел од овој декември.Светот драстично ќе се промени од влегувањето во 2021 година ….. но за тоа во годишниот хороскоп…

И на влезот во декември нè чека Сонцето во знакот на Стрелец, Плутон, Јупитер и Сатурн во знакот на Јарец. Во Рибите има Нептун, во Овен Марс и ретрограден Уран во знакот на Бик. Месечината полека опаѓа – излезе од целосната фаза и излезе од затемнувањето и се наоѓа во знакот на Близнаци. Во Шкорпија се Венера и Меркур.

Веднаш на први декември, Меркур ќе се претвори од знак на Шкорпија во знак на Стрелец. Овде дава „широки“ приказни и малку филозофирање … некој би рекол – многу приказни, малку кажано. Сепак, тој Меркур оди кон Сонцето и кон троицата со Марс, така што приказната ќе даде и движење и реализација. Во деновите кога тој е на квадрат со Нептун, што е од 11 до 16 декември, не треба да верувате во информациите, ветувањата. Многу магла и лаги.

На 14 декември имаме целосно затемнување на Сонцето и нова Месечина во знакот на Стрелец. Ова затемнување е вовед во големиот спој на Јупитер и Сатурн што ќе се случи во првиот степен на Водолија. Затемнување што го најавува крајот на системот што го знаеме – и на лично и на глобално ниво.

На 15 декември, Венера се менува во Стрелец. Во првиот дел од декември, тој создаде течни аспекти кон Нептун, Плутон, Јупитер и Сатурн – оние емотивни и деловни односи што требаше да влезат во фаза на стабилност и да се опорават од шоковите во последните месеци – веќе работат доста добро и бидејќи Венера ќе, според знаците, биде во тригон со Марс – сигурно е зголемување на страста и емоциите. Пред крајот на годината, Венера ќе направи квадрат со Нептун, па затоа во тие денови треба да се биде малку претпазлив за љубовните идеализации, измами и лаги.

На 17 декември, Сатурн се претвора во знак на Водолија. На 19 декември, Јупитер ќе го стори истото. Сатурн претставува време и Јупитер претставува простор (заедничка симболика би било – во вистинско време, на вистинско место) ќе склучи голем спој на денот на зимската рамноденица на 21 декември во првиот степен на Водолија најавувајќи дека официјално започнуваме период на огромни промени, модернизација, обиди ограничувања на слободите, но и зајакнување на поединците и групите за колективни цели засновани врз хуманост и еднакви права.

На 21-ви Сонцето и Меркур поминуваат во знакот на Јарец и започнува зимата. И заедно со зимата, нов период во историјата на човештвото – првиот голем спој на Јупитер и Сатурн во воздушниот знак по стотици години. Во тој период, наназад, тие се случиле во земјени знаци, нагласувајќи ги материјалните работи. Од овој момент, акцентот е ставен на интелектуалниот, креативниот, духовниот, на протокот на информации … и да – на сè повиртуелниот, отуѓен начин на живот, роботизација и модернизација. Борбата помеѓу конзервативниот, ограничувањата и стискањето со прогресивното и новото.

Па, тоа ќе беше за декември ….. И да, тоа ќе беше и за 2020 година. Ги одбројуваме нејзините последни денови. Додека ги одбројуваме деновите додека не влеземе во годините што ќе го променат ликот на светот – сè додека Сатурн е во знакот на Водолија, до март 2023 година.

Уживајте во декември, со среќа !!!!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Cotton Club

Поранешниот супермодел очигледно добро се снаоѓа и за време на изолацијата. Иако нема класични емисии поради пандемијата на коронавирусот, Хелена им приреди вистинско „жешко“...

Fool Moon

ОВЕН: Кога ви недостасува малку знаење или среќа, надоместете го тоа со бескрајна самодоверба. Силата со која верувате во своите способности едноставно предизвикува зависност,...

Advertisement