Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Фрида Кало за љубовта: Што е најважно за добар брак

Овој совет за брак, Фрида Кало го добила од нејзиниот татко – Еве што е најважно за љубовта и добриот брак.

Во филмот „Фрида“, сликарката разговара со нејзиниот татко Гилермо за љубовта. Во еден момент го прашува: „Што мислиш дека е најважно за добар брак?“ Вреди да се запамети неговиот одговор, особено по една нивна дискусија.

Кратка меморија

Во филмот „Фрида“ има сцена кога Кало разговара со својот татко Гилермо за љубовта. Во еден момент го прашува: „Што мислиш дека е најважно за добар брак?“ Нејзиниот татко одговара: „Кратко сеќавање“.

Мислам дека имав 15 години кога ја погледнав „Фрида“ и да бидам искрена, не разбирав што зборуваше нејзиниот татко. Како голем обожавател на Фрида Кало, очигледно сум го гледала овој филм многу пати.

Последниот пат кога го погледнав, зборовите на Гилермо постојано ми ѕвонеа во ушите. Не сум сигурна дали таа сцена се базира на вистински разговор што се одржа помеѓу Кало и нејзиниот татко, но без оглед, тоа беше интересно.

Кавгата како можност

Врските не се лесни – и не треба да бидат. Постојано има кавги, недоразбирања и несогласувања. И тоа е нормално; и добро; и потребно. Двајца чудни луѓе се запознаваат едни со други и учат да живеат заедно – така, се разбира, на патот ќе има моменти на несогласни односи.

Мислам дека ова е одлично. Во секоја здрава врска, расправијата е можност да се подобри врската. Секој пат кога јас и мојот партнер се расправавме, мислев дека е крај – мислев дека нема да успееме. Гледајќи наназад, секое индивидуално несогласување доведе до подлабоко разбирање за себе, едни со други и партнерството. Да не беа овие мали конфликти, немаше да бидеме таму каде што сме денес.

Пост-борба

Но, има нешто поважно од самата борба: пост-борбата. Морам да признаам дека лошо се справувам со кавги. Дури и откако ќе решам проблем и ќе научам од него, не можам лесно да поминувам низ расправија – ми треба време да продолжам и да го пуштам тоа во заборав. Главниот проблем? Моето сеќавање.

Од друга страна, мојот партнер ги завршува нашите недоразбирања со малку хумор и може да се разбуди мирно следното утро смеејќи се и милувајќи се со мене. Како што рече таткото на Фрида, мојот партнер има кратко сеќавање.

Поважно од тоа да се биде во право

Со текот на времето, научив дека кратката меморија е неопходна за одржување на врската. Кавги се случуваат, но тоа не е главното прашање. Менталниот став на несогласување е тој што навистина му штети на врската. Преминот од она што ја започна борбата ги поставува темелите за сочувство, љубезност и прошка.

Лесно е да се почувствува лутина или вина, но не е лесно да се заменат со чувства засновани на љубов. Следниот пат кога ќе се расправате со вашиот партнер, запомнете што рече Гилермо Кало за тоа. Имајте на ум дека краткото паметење понекогаш е поважно од тоа да бидете во право.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement