Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Филмските старлети во Нацистичка Германија: За Хитлер било важно да бидат убави

Филмските старлети имаа статус на sвезда во нацистичка Германија и снимаа релативно неуспешни филмови. За неколку жени, визијата за пари и слава била доволна за да се занемари нивниот морал

По доаѓањето на власт, Хитлер го назначил Џозеф Гебелс за нов „министер за пропаганда“. Тој го контролирал јавното мислење лансирајќи филмови кои или им го „затапуваа“ мозокот на луѓето со комедии и музички броеви или им го „переа“ мозокот за да веруваат во нацистичките идеи.

Почнувајќи од 1939 година, прикажувањето на американски филмови било забрането во Германија. Наместо тоа, имаше огромна побарувачка за филмови произведени од Universum Film-Aktien Gesellschaft (UFA), главното студио контролирано од нацистичката партија. Сите овие промени станале малку незгодни за германските актерки – оние кои одбија да се приклучат на партијата се најдоа на црната листа од германската филмска индустрија. Тие претежно ја напуштиле земјата, а некои дури ја продолжија својата кариера и во други делови на Европа, вклучувајќи го и Холивуд.

Сепак, за неколку жени, визијата за пари и слава била доволна за да се занемари нивниот морал и во повеќето случаи да ги пречекаат нацистите со раширени раце.

Lida Bararova

Таа била истакната актерка од Прага и потпишала договор со UFA за нејзиниот прв германски филм Barcarole во 1935 година. Исто така, и беа понудени улоги во Холивуд, но одлучила да остане во Германија. Таа била свршена со Густав Фролих, познат актер кој се разведе од својата еврејска сопруга за да може да ја продолжи својата актерска кариера.

Двојката неволно ги прифати нацистичките идеали за да напредува во кариерата, а Гебелс буквално бил опседнат со Лида, па наскоро започнала прељуба која траела две години. Не е потребно премногу да се потенцира колку и помогнал статусот на неговата љубовница во нејзината кариера – таа е поканета на сите аудиции и за кратко време се збогатила. Се разбира, нивната врска донесе раздор во односот на нивните партнери – сопругата на Густав и Гебелс, Магда. На крајот, Хитлер ја решил целата ситуација – со одлука да ја депортира Лида во Прага. Германскиот филм од 106 љубовници на ѓаволот е драматичен приказ за врската на љубовната двојка.

Briggite Horney

Иако многу актери беа задоволни што потпишале договор со UFA, Бригит Хорнај одбила пари и слава – таа сакала да продолжи да работи на слободниот избор на режисери и актери. Поконкретно, таа посакувала да продолжи да работи со нејзиниот пријател и поранешна актерска sвезда, Јоаким Готшалк. Неговата сопруга и децата беа Евреи, што ги донесе на црната листа на UFA. Во 1941 година, Готшалк дознал дека агентите на Гестапо биле на пат кон неговата куќа со план да го сместат неговото семејство во концентрационен логор. За да се избегне оваа мрачна судбина, целото семејство извршило самоубиство заедно.

Загубата на пријател ја потресе Бригит и таа сфатила колку е реална моќта на нацистите. Веројатно во страв за сопствениот живот, таа се согласила да работи на пропагандниот филм Am Ende Der Welt (Крајот на светот) во 1944 година. Сепак, бидејќи Гебелс не бил задоволен од резултатот, филмот е објавен дури по завршувањето на Втората светска војна. Бригит од страв побегнала во Швајцарија, оставајќи го сопругот во Германија. По војната, таа станала американски државјанин и се омажи за Ханс Сварзенски, еврејски историчар на уметност.

Lilian Harvey

Родена во Англија, Лилиан живеела во Германија од осумгодишна возраст. Додека работела како професионална танчерка, таа била забележана од филмските агенти и била ангажирана за улоги во неми филмови. Откако станала sвезда, таа патувала низ целиот свет и снимала на француски, германски и англиски јазик. Лилиан се преселила во САД во 1933 година со желба да започне холивудска кариера. По две години обиди и мали улоги, таа конечно се вратила во Берлин каде и е загарантиран успех. Во знак на благодарност за нејзината лојалност кон Третиот рајх, таа добила луксузен автомобил и дом и куп пари заработка од вкупно 12 филмови во кои глумела.

Лилиан била главната sвезда на многу германски мјузикли што ги обожавал Хитлер. Сепак, во 1942 година и во вистинско време ја напуштила Германија и се вратила во САД, каде таа волонтирала.

Sybille Schmitz

Една година пред нацистите да ја преземат контролата врз UFA, Сибил потпишала петгодишен договор со таа филмска продукција. За жал, Гебелс не бил нејзин обожавател затоа што била тивка и таинствена. Нејзината темна коса и остри црти не изгледаа премногу ариевски, па затоа и беа дадени само помали и незначителни улоги или оние на проблематични ликови како што се шпиони и љубовнички.

Сепак, во 1943 година ја добила улогата на својот живот во Титаник. Сепак, продукцијата имала многу проблеми и откако беа потрошени милиони долари, Гебелс одлучи филмот никогаш да не се прикажува во германските кина. Со тоа Сибил никогаш немала шанса да го докаже својот актерски талент и била заробена од неповолен договор. На крајот, таа била критикувана дека не ја напуштила земјата во која управувале демонизирани нацисти и го завршила животот со самоубиство.

Marikka Rokk

Роден во Каиро од родители со унгарско потекло. Откако студирала како актерка и танчерка низ целиот свет, таа глумела во три популарни германски мјузикли и постигна огромен успех. Освен што била танчерка, таа била и акробат, а нејзината специјалност и биле гимнастика и циркуска уметност. Откако сфатила дека е доволно популарна, им се закани на нацистите дека ќе се врати во Унгарија доколку UFA не ги зголеми хонорарите за актерите. Потоа се омажи за режисерот Џорџ Џејкоби, со чија помош добила уште повеќе улоги.

Во тоа време заработи околу 30 000 рајх марки по филм, што, со оглед на инфлацијата, денес ќе ја направеле милионерка. Изгледа дека таа добро знаела како да ги користи нацистичките цели за лична корист.

Zarah Leander

Таа беше позната по својот длабок, силен глас. Таа била висока и имала широки раменици, што оставало малку машки впечаток. Иако е позната актерка од Шведска, нацистите сакале да ја ангажираат во нивните филмови, а Гебелс и даде понуда на UFA откако Холивуд покажа интерес за неа. Таа се согласила и брзо станала богата и славна, но не можела да ја напушти Германија. Таа испратила пари во Шведска, но нацистите се налутија бидејќи таа инвестирала во шведската круна наместо во германскиот пазар и нивниот бренд. Гебелс дури и понуди луксузна вила и имот доколку се откаже од шведското државјанство, но таа одбила да го стори тоа. Нејзината куќа во Берлин е уништена во сојузничкиот бомбашки напад во 1943 година, и таа ја искористила можноста да избега во Шведска.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...