Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Трите најважни антистрес совети

Happy young woman riding bicycle on country lane

Се буди доцна и мора брзо да се облече за да стигне за работа. Трча низ кујната и ја закачува чашата кафе и го истура над здолништето. Се враќа да се промени. Потоа на вратата сфатила дека ја сменила торбата и нема паричник. Се враќа и го симнува од полицата и повторно истрчува надвор. Не може да ги најде клучевите од автомобилот пред влезот во зградата … Дали треба да се врати во станот …

Сликата за овој почеток на денот за многумина сигурно звучи познато. Ако ова ви се случува често, време е за неколку промени во вашиот начин на размислување, советува популарниот зен блогер, Лео Бабаута.

  1. Посветете се на една работа
    Работете сѐ едно по едно и посветете се на задачата што ја извршувате. Потопете се во неа, почувствувајте како потребата да брзате и да се фрлите на следната задача ве остава. Како и да е, списокот што треба да се направи никогаш не завршува … Па, оставете го следниот да дојде подоцна. Бидете едно со вашата задача, нека биде целиот ваш универзум.
  2. Ослободете се од идеализацијата
    Стресот не е создаден од надворешни фактори, проблеми со работата или семејството, тоа се само делови од нашите животи. Стравот создава стрес. Страв од неуспех, страв дека нема да нè сакаат, дека не сме доволно добри, страв дека некој ќе не напушти … Коренот на стравовите лежи во идеалот што самите го создаваме, а потоа се плашиме дека нема стигне до него. Во главата гледаме слика на успешно и совршено јас, опкружена со слични луѓе, кои постојано уживаат. Кога сфаќаме дека тоа е невозможно, ние сме повредени. Останавме со стресот што се појави додека сè уште бевме загрижени дали ќе го достигнеме идеалот за успех. Наместо да си нанесуваме болка, прифаќаме неизвесност и веруваме дека сè ќе биде во ред. Ќе се плашиме помалку, а стресот значително ќе се намали.
  3. Прифатете ги другите со насмевка
    Обично се вознемируваме кога другите не се однесуваат како што мислиме дека треба. Наместо да гледаме на тоа како на нешто вознемирувачко, да се обидеме да ги прифатиме другите. Ако ги прифатиме такви какви што се, ќе препознаеме во нив дел од нас самите, несовршени, во потрага по среќа, во борба за среќа, тие се однесуваат како што мислат дека треба, прават најдобро што знаат, сите исто како нас . Затоа, прифатете ги од срце, уживајте во времето поминато со нив и ќе бидете посреќни и помалку под стрес.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Advertisement