Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Трибјут албумот на Дејвид Боуви доаѓа во мај

Британската издавачка куќа BBE Music објави нов почесен албум во спомен на Дејвид Боуви.

„Modern Love“ ќе излезе на 28 мај и вклучува омоти на песни од Дејвид Боуви во изведба на Khruangbin, Helado Negro, Jeff Parker, L’Rain, Bullion, Miguel Atwood-Ferguson, Meshell Ndegeocello.

ББЕ одлучи да го објави „Modern Love“ за да ја потенцира врската на Боуви со соул, Р & Б, џез, фанк што влијаеше на неговата работа. Куратори на проектот се извршниот директор и диџеј Дру Мекфаден и основачот на BBE Music, Питер Адарква.

„Чувствував дека врската помеѓу Боуви и R&B, џезот, фанк, госпел и сè друго никогаш претходно не била истражена“, рече МекФејден. „Имаше многу обработки низ годините, но никој не допре до она што беше најголем дел од неговиот музички стил и режија“.

На 74-от роденден на легендарниот пејач, ББЕ го споделија својот прв сингл од албумот Modern Love. Песната „Space Oddity“ ја изведе We Are KING и сега е достапна за слушање.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Новопечената прва дама на Америка Џил Бајден (69) ги изненади сите на инаугурацијата на нејзиниот сопруг Џо Бајден (78) со избирање фустан со потпис...

Fool Moon

Кралицата на ток-шоуата, легендарната 66-годишна Опра Винфри, беше меѓу првите кои ги поддржаа принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл кога решија да го...

Fool Moon

Кога станува збор за исхраната на членовите на британското кралско семејство, ние ненамерно замислуваме нешто луксузно и невообичаено. Во фантазијата на многумина, веднаш се...

Uncategorized

Американската пејачка Лејди Гага настапи на церемонијата на инаугурацијата на американскиот претседател eо Бајден. 34-годишната славна личност ја отпеа националната химна на скалите во...

Advertisement