Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Трагикомедија – Папагал ги изел скапоцените камења на сопственикот

Сè што сјае не е храна, но судејќи според сè, за некои папагали не вреди да се зборува…

Птицата по име Фрости одлично се забавувала кога тргнала на поход по кутијата за накит од својот сопственик, откинувајќи скапоцени камења од прекрасен ѓердан обложен со дијаманти. Дијамантите се секако привлечни – и ние како човечки вид тешко можеме да им одолееме на нив, но дефинитивно не сме склони да го консумираме она што го сметаме за најтврд материјал на планетата. За жал, на ова мало, осуммесечно милениче од Банкок не му било укажано да не го стори тоа, па се здоби со национална и меѓународна популарност, откако изел дури 21 дијамант!

Малите дијаманти со тежина од 0,2 карати биле дел од ѓерданот на неговиот сопственик, а Фрости со неверојатен апетит ги „смачкал“ за појадок. Околу пладне, осуммесечниот папагал го изгубил апетитот, па од силни болки морал да оди во болница. Од Animal Space болницата решиле да направат рентген снимка на папагалот, а за неколку минути тие биле изненадени кога му откриле дијаманти во стомакот. Потоа, папагалот отишол на итна операција, која траела повеќе од еден час.

Д-р Кунтита Павенасакорн од болницата вели: „Овој вид птици ги привлекува на работи што сјајат. Оваа ситуација е всушност доста честа, но овој случај е интересен и чуден, бидејќи папагалот изел голема количина скапоцени дијаманти. Тие се остри и со тоа му нанеле болка во стомакот и можеле да му нанесат повреди на неговите внатрешни органи, ако сопственикот не реагирал веднаш “.

За среќа, Фрости се чувствува добро и наскоро ќе биде надвор од болницата, а сопственикот се обедини со своите дијаманти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement