Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Топ 7 филмови за студените есенски денови: Ќе ве насмеат, ќе ве расплачат и ќе ве облеат со милион емоции..

Чувствата кои не преплавуваат кога дрвјата започнуваат да ги губат своите лисја, кога се менува целата природа и кога започнуваат некои нови периоди во нашите животи ќе бидат уште попосебни доколку ги зачиниме со неколку добри филмови.

Секое попладне по доаѓањето од работа е идеално време за нурнување во овие романтични комедии, заедно со топло ќебенце, чаша вино, пуканки или пак топло чоколадо.

LA LA LAND

Во овој филм, Дамиен Шазел ги комбинираше елементите на мјузикл со сите карактеристики на романтична комедија. Долго очекуваниот филм брилијантно одекна и кај публиката и кај критичарите, а во текот на целиот филм, вашите емоции ќе се променат – од најголема среќа до неутешна тага. Визуелно убав, со силна порака – овој филм е високо на списокот на омилени филмови од сите генерации.

THE INTOUCHABLES

Ова е филм што е невозможно да не се пролее солза, а во исто време ќе го стопли срцето и ќе ве насмее до солзи. По несреќата со параглајдер, богатиот аристократ Филип ангажира млад човек по име Дрис како старател. Бидејќи Дрис е од семејство на работничка класа и неодамна е ослободен од затвор, тој е, накратко, најмалку погоден кандидат за работата. Пријателството помеѓу два навидум некомпатибилни лика со толку добро изработени ликови, што го смести овој филм на врвот на листата на најдобри француски филмови.

FOUR WEDDINGS AND A FUNERAL

Воздржаниот Англичанец (Хју Грант) ја среќава атрактивната Американка Кери на свадба и се вљубува во неа, но неговата неможност да ги искаже чувствата е пречка за развој на врска – и покрај фактот што тие повторно се среќаваат. Единствениот крал на романтичните комедии, Хју Грант, е едноставно неодолив во овој филм.

NOTTING HILL

Тука сме на уште еден успех на веќе споменатиот Хју Грант. Овој филм е посебен по многу нешта, а некои од посебните карактеристики се дефинитивно локациите на снимањето. Сината врата од филмот стана омилена туристичка дестинација за многумина при посетата на Лондон. Филмот е визуелно убав, а монтажата на кадри што го покажуваат протокот на време и промените на годишните времиња честопати се одличен училишен пример за млади филмаџии и уредници.

THE NOTEBOOK

Друг актер чиј филм го ставивме на списокот е Рајан Гослинг, во романтична драма која секогаш нè расположува со моќта на љубовта и жртвата, но исто така нè растажува со бесмисленоста на животот и обесхрабрените одлуки.

THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON

Овој филм е толку специфичен сам по себе што дефинитивно спаѓа во списокот на оние филмови што секогаш сакаме да ги гледаме одново и одново. Дали е заради одличната екипа или заради приказната, која е сè друго освен обична. Хитот на Финчер го следи Бред Пит додека старее наназад. Филмот своевремено беше номиниран за 13 Оскари, од кои освои 3.

MY BEST FRIEND’S WEDDING

Џулијан (Џулија Робертс) ја прекина врската со Мајкл за време на колеџ, но со договор дека ќе се венчаат ако се уште не се сингл на 28 години. Кога Мајкл (Дермот Малнури) ја повика Џулијан непосредно пред нејзиниот 28-ми роденден, таа веднаш помисли дека тој ќе ја запроси. Но, суровата реалност е поинаква – Мајкл и ја носи веста дека за три дена ќе се ожени со новата избраничка за неговото срце, убавата Кимберли (Камерон Дијаз). Џулијан нема друг избор освен да ги преземе работите во свои раце и да ја спречи венчавката. Филм полн со комични ситуации ќе ве насмее и расплаче истовремено.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Зошто спиеме погрешно?Најчеста грешка е спиењето на страна или стомак. Овие пози се многу удобни и ова е чисто психолошки момент, кој дава чувство...

Fool Moon

Италијанците се нација на естети и хедонисти. Нивниот свет се врти околу задоволствата и убавината, вклучително и жените. Каква е вистинската Италијанка? Самољубие Италијанките...

Fool Moon

ОВЕН ХранаОвните треба постојано да ја надополнуваат својата сила со калорична храна. Месо на прво место, јајца, сирења, но и многу свежо овошје и...

Fool Moon

Познатиот рокер Мик Џегер е познат како голем заводник, но само две жени успеаја да го одведат до олтарот. Првата е денес 75-годишната актерка...

Advertisement