Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Том Хенкс ја платил култната сцена од свој џеб: „Студиото рече дека е прескапо за нив“

Том Хенкс во неодамнешното интервју изјави дека и тој и режисерот Роберт Земекис платиле многубројни сцени во филмот, бидејќи студиото Парамаунт одбило да ги финансира.

Една од најзабележителните сцени е онаа во која Форест Гамп трча низ САД, некаде во средина на филмот. Парамаунт сметаше дека оваа сцена е прескапа, иако Земекис тврди дека биле вклучени некои од клучните лица.

Хенкс се присети на разговорот со режисерот, кога го замолил да помогне во финансирањето на сцената.

„Тој рече:„ Добро, ова ќе нè чини. Јас и ти ќе ја платиме таа сума за половина“. Потоа тој отиде во студиото и им рече:„ Ќе платиме за оваа сцена, но вие ќе мора да го споделите најголемиот дел од профитот од филмот, со нас, отколку што беше договорено. Тие се согласија од студија, бидејќи за нив беше скапо”.

На крајот, сето тоа заврши одлично за сите. Непотребно е да се каже, филмот доживеа голем успех, а се проценува дека Том Хенкс заработил околу 51 милион долари од Форест Гамп, се разбира, со Оскарите.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...