Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Тие ви ја крадат силата и душата: Што се енергетски „вампири“ и како да се справите со нив?

Во вашата околина има два вида луѓе – оние кои прават да се чувствувате добро и оние кои ве прават да се чувствувате лошо. Како со нив?

Човекот е како батерија – ни треба време да ги наполниме батериите по социализирање, а понекогаш ни снемува енергија, дури и без да знаеме зошто.

Објективно, физички, ние сме здрави, но како да преминал камион над нас. Се трупаме со витамини, сè и припишуваме на метеорологијата, разни теории на заговор и честопати забораваме да обрнеме внимание на видот на луѓето со кои контактираме.

Не е невообичаено, а всушност тоа е сè почест случај, по состанокот со некои луѓе да се чувствуваме прилично лошо, без енергија. Или, откако поминавме време со нив, нè обземаат лоши услови, непријатни емоции и нема објективна причина зошто е тоа така.

Сега ќе поразговараме за вештината да препознаеме кој краде од вас и кој ви дава енергија.

Основен критериум е да го препознаете вашето внатрешно чувство и да станете свесни за тоа како сте по контакт со одредена личност.

Контактите и средбите можат да бидат квантитативно различни, а ефектот разновиден.

На пример, можете да поминете два часа разговарајќи со „добра пријателка“, а потоа да се чувствувате истоштено како да ви одземала сè. Или, понекогаш е доволно само да „ѕирнете“ во нечии очи додека одите по улица, и кога ќе се сретнат вашите очи, наскоро после тоа го чувствувате истиот замор, одвратност или едноставно се чувствувате лошо.

Човечките очи се предаватели на енергија и можно е некој да ви ги пренесе своите лоши вибрации со поглед. Затоа не гледате никому во очи.

Доволно е да ја „слушате“ блиската личност со аголот на вашето око, да се фокусирате на себе одвнатре и ќе знаете дали и колку треба да ѝ се отворите.

Се разбира, енергијата не се краде само со очите, таа се краде на сите можни начини, од бескрајни разговори, до малтретирање на суптилни начини, сè до отворање садомазохистички игри.

Ако препознаете, а тоа можете да го направите само ако се слушате себеси однатре на време, дека лицето со кое ќе стапите во контакт ќе ве испразни, обидете се да се оддалечите, кажете дека треба да одите, или едноставно да го прекинете контактот.

На овој начин, заштедете се и оставете ѝ простор на другата личност да размисли и да се преиспита.

Во суштина, енергетските „вампири“ се секогаш (свесно или несвесно) себични луѓе кои се држат до вас или до општеството и црпат како јама без дно. Додека не ви ја исцицаат енеријата сосема.

Меѓутоа, ако се оддалечите на време, вампирот ќе оди и ќе бара друга жртва. Тоа се луѓе кои најчесто не успеале да постигнат одреден целосен внатрешен развој и чие его е сè уште силно, па затоа сметаат дека можат да ги уништат другите и да дојдат до работите преку грбот на другите луѓе.

Од друга страна, има луѓе во чие друштво само добивате повеќе сила, кои ве исполнуваат со енергија и откако ќе поминете време со нив, вие сте како нови и подготвени да ги остварите вашите соништа.

Важно е таквите луѓе да бидат искрени, кредибилни, да не се преправаат (повторно ќе препознаете сè по нивното внатрешно чувство), дека тие ве сакаат на некој начин.

Честопати тие се ентузијасти кои сериозно ќе слушаат сè за вашите соништа, желби, но и грижи. Сепак, ќе се чувствувате добро со нив дури и по дружбата. Таквите луѓе ве исполнуваат и веројатно се и добри тимски играчи. Опкружете се со нив и негувајте такви пријателства.

Одлучете сами во чие друштво ви е подобро. Нема да стигнете далеку со „вампири“. Најдобро е да се ослободите од нив веднаш штом ќе ги откриете!

Кога ќе го направите тоа, пред вас ќе се отвори слободен простор за некои нови луѓе кои ќе ве исполнат со љубов, поддршка и верба во вас. И ќе летате со такви луѓе.

Запомнете: секогаш поставете си го прашањето: КАКО СЕ ЧУВСТВУВАМ ОД ВНАТРЕ? И, ќе знаете со кого имате работа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Бруно Сиалели ја претстави новата колекција на Ланвин во Шангај. Кога Алберт Елбаз го објави своето заминување од Lanvin во 2015 година, многумина стравуваа за...

Fool Moon

Семејството на легендарниот актер Роберт Редфорд во моментов е во голема тага. Според американските медиуми, почина неговиот 58-годишен син Џејмс, кој со години се...

Cotton Club

Речиси секогаш им завидуваме на сопственичките на кадрава коса, бидејќи овој тип на фризура изгледа идеална за секоја пригода, енергична и со помдладувачки ефект....

Green Tea

Ако сакате наут, работата е решена: ќе обожавате хумус, особено затоа што разбирате зошто е прогласено за најдобар намаз во светот. Како прво, тоа...