Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

ТЕМНИTE ТАЈНИ НА СКИЕНТОЛОШКАТА ЦРКВА! Позната актерка тврди: Џон Траволта може да убие некого, а сектата тоа ќе го прикрие…

Многу холивудски ѕвезди се членови на Скиентолошката црква, а актерката Леа Ремини ја напушти оваа организација и отворено зборуваше за неверојатните случувања во неа, а во исто време откри шокантни детали за Џон Траволта.

Во 2013 година, Ремини ја напушти Скиентолошката црква и оттогаш јавно ги предупредува луѓето за опасностите што се случуваат во оваа организација.

Се претпоставува дека Лија и Траволта се запознале бидејќи биле дел од иста организација.

  • Траволта има премногу моќ во црквата – рече Лија Ремини. Можеби ја напуштила Скиентологијата, но таа мисли дека Џон Траволта остана доследен на неа поради тоа колку моќ има во организацијата. Ремини го даде коментарот на подкастот на стенд-ап комичарот Џо Роган во 2017 година.
  • Траволта го има знакот Какан кој во основа вели дека можеш да убиеш друго човечко суштество. Ако си Каханед, ќе гледаш на друга страна. (односно ако сте член од понизок ранг).

Затворен ум
Актерката, исто така, го повика Траволта во нејзиниот документарец дека е „затворен“ и дека го менува наративот на организацијата кога зборуваше со новинарите.

  • Без разлика дали сте славна личност или не, нешто мора да ви текне дека „Ова не е во ред, го оправдувам ужасното однесување на мене и на другите“, изјави Ремини за време на една епизода.
  • Дури и познатите личности имаат пристап до информации. Сега нема изговори. Тие се во затворот на сопствениот ум што не сакаат да го знаат, а ако го знаат, скиентологијата има механизам за самозаштита што не им дозволува на луѓето да се сомневаат.

Џон Траволта вели дека скиентологијата му помогнала. Додека Леа Ремини просветли многумина со својата документарна серија за скиентологијата, таа имаше мал успех до Џон Траволта, кој рече дека „не е заинтересиран“ за оваа тема. Траволта го даде коментарот за време на интервјуто за Е! Вести во декември 2016 година за време на премиерата на филмот.

  • Скиентологијата ми помага само 40 години, низ сите мои загуби – мајка ми, девојка ми, син ми. Тие никогаш не ја напуштија мојата страна, па зошто би сакал да се согласам со нешто што не е она што го чувствувам?

Оддалечување од сектата
Траволта не беше лут на Леа:

  • Се додека можам јас и моето семејство може да го направи тоа, јас сум среќен.

Иако Траволта никогаш јавно не зборувал за скиентологијата, фактот што ја продал својата куќа во близина на сектата многумина го протолкуваа како оддалечување од организацијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement