Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Таа е најмоќната жена во музичката индустрија: Седум работи што сигурно не сте ги знаеле за Бијонсе!

Поп дивата го држи приватниот живот далеку од очите на јавноста, но неодамна направи преседан и откри некои детали од животот на неа и нејзиното семејство.

Една од најголемите светски sвезди живее многу затскриен живот во последните неколку години, далеку од очите на јавноста, но за неодамнешното издание на британското списание Вог, таа реши конечно да се отвори и да ги сподели деталите од нејзиниот живот. Низ скоро тридецениската кариера, пејачката внимателно открила факти за себе и семејството, а во овој број реши да сподели со фановите 7 необични факти за себе, кои дури и повеќето нејзини блиски соработници не ги знаеја.

Името го добила по нејзината мајка

Многумина се прашуваа од каде потекнува необичното име Бијонсе и дали е тоа всушност нејзино уметничко име? Напротив, Бијонсе е родена како име на популарна пејачка, која всушност била именувана по нејзината мајка. Нејзината мајка е родена како Селестин Бијонсе, а кога решила да се омажи, сфатила дека нејзиното моминско презиме ќе се изгуби засекогаш. За да не се случи тоа, Тина на својата ќерка и го дала името Бијонсе со цел барем на некој начин да ја продолжи лозата на своето семејство.

Нејзините способности за пеење биле откриени случајно

Иако повеќето луѓе влегуваат во музичката индустрија свесни за своите вокални квалитети, тоа не било случај со неа. Бијонсе ја започнала својата кариера како дел од танцова група што настапи со многу познати пејачи, а за време на една од пробите, главниот кореограф Дарлит Џонсон го забележал нејзиниот глас. Тогаш одлучил да и даде поддршка и ја охрабрил да започне пејачка кариера.

Бројот 4 е судбоносен за неа

Уште од рана возраст била опседната со бројот 4 и до денес верува дека игра голема улога во нејзиниот живот. Покрај тоа што се родиla на 4 септември, роденденот на нејзиниот сопруг, мајка, како и годишнината од венчавката се и четвртиот ден во месецот. Од таа причина, и таа и нејзиниот сопруг Џеј Зи имаат тетовиран римски број 4.

Требала да глуми во филмот „A Star Is Born“

Сигурни сме дека сите сте го гледале филмот „A Star Is Born“ повеќе пати, како и дека го знаете целиот саундтрак на филмот. Клинт Иствуд ја понуди улогата на познатата Бијонсе уште во 2012 година, која едноставно немала доволно време за овој проект и на крајот ја одбила улогата.

Донирала голем хонорар во центарот за борба против зависност

Кога ја играше улогата на Ета Jamesејмс во 2008 година, познат музичар кој се лекуваше од зависност неколку пати, пејачката реши да го пренасочи целиот хонорар кон отворањето на центарот за борба против зависноста во Бруклин. Инспирирана од приказната за легендарната музичарка, која и покрај нејзината слава и талент била исфрлена од општеството, Бијонсе решила да се посвети на кршење на стигмата за зависниците и создавање нови можности за нив.

Таа се изедначи со Мараја Кери

Иако карантинот беше многу тежок период за сите нас, значително нè бодреше објавувањето на нејзиниот нов албум Black Is King. Оваа година, пејачката конечно се изедначи со дивата Мараја Кери, и тие сега се официјално единствените соло изведувачи кои имале хитови на врвот на светските топ листи за дури 4 децении.

Не ја нарекуваат Queen B без причина

Иако звучи како многу чудно хоби за светска sвезда, Бијонсе на својот имот има и пчеларник. Таа се грижи за околу 80.000 пчели, а секоја година во нејзиното домаќинство се прават стотици тегли мед. Ова хоби го започнала кога дознала дека нејзините деца страдаат од разни алергии, а медот е одличен начин за ублажување на нивните симптоми.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Четири спални, пет бањи и засенчена градина во италијански стил – вака изгледа новата вила Кристен Стјуарт, која неодамна ја купи за 6 милиони...

Green Tea

Покрај мисијата за зачувување на сјајниот изглед на кожата, кокосовото масло се користи веќе многу години за нега на сува коса, но овој, според...

Fool Moon

Кога слушнавме дека Џулија Робертс и Џорџ Клуни ќе играат заедно оваа година во романтичната комедија „Ticket to Heaven“, 2021. веќе наликува на подобра...

Fool Moon

Ларса Пипен повторно била главната sвезда на песочните плажи во Мајами, благодарение на бикинито и облините, кои гордо ги истакнала. Американската популарна ријалити sвезда,...

Advertisement