Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Таа е кралица на Soul музиката, а се борела за правда до самиот крај: Животната приказна на непрежалената дива – Nina Simone!

Талентирана, вредна, имагинативна, уникатна – така на најкраток начин можеше да се опише Нина Симоне, музичка дива која се бореше за граѓанските права со песна.

Родена на 21 февруари 1933 година во Северна Каролина, САД, како Јунис Кејтлин Вајмон, таа покажала завиден музички талент од рана возраст. На само три години, таа започнала да свири пијано со слушање, а на десетгодишна возраст го имала својот прв настап во градската библиотека.

Меѓутоа, на тој ден, од нејзините родители, кои дојдоа да уживаат во перформансите на нивната ќерка, беше побарано да се преселат од првиот ред кон задниот дел за да можат белците да ги заземат првите позиции. Тоа е нешто што го паметела цел живот и веројатно била една од причините зошто се бореше против расната дискриминација цел живот.

Друга причина лежи во фактот што таа не беше примена во престижниот Џулиард, најпознатото музичко училиште во светот, сместено во Њујорк.

Нејзината локална заедница веќе собра пари за школарина, семејството се пресели во Њујорк, а потоа ја дозна веста дека не е прифатена, и покрај нејзиниот неверојатен талент и познавање на музика. До крајот на својот живот, таа тврдеше дека не била прифатена затоа што била Афроамериканка.

Сепак, во тој момент на разочарување, таа не можеше ни да сонува за каква кариера би имала. Почнала да предава музика на студенти, и сама да настапува во клубови. Потоа го смени своето име во уметничко – Нина Симон.

Nina Simone

Таа настапи во Мидтаун Бар & Грил во Атлантик Сити, а зборот за една млада жена која популарните песни од Гершвин, Кол Портер, Ричард Роџерс и други ги претвора во популарна музика со синтеза на џез, блуз и класична музика, се раширил како пожар.

Но, нејзината мајка била огорчена од „нечесното“ дело на нејзината ќерка, па тоа била причината зошто го сменила името.

Нејзиниот кавер на песната To Be Young, Gifted and Black стана „национална химна на црната Америка“.

На 22-годишна возраст, Нина се најде во центарот на вниманието на музичката индустрија. Откако му ги предаде демо-снимките на Соди Натан, таа потпиша договор со него и веќе покажа дека нема да дозволи другите да ја кројат нејзината кариера и нејзиниот живот. Иако Нејтан инсистираше на тоа дека мора да ги избере сите песни за нејзиниот деби албум, Нина не се предаде. Не се предаваше се додека не дојде нејзиниот ред и додека самата не ги одбра песните.

Во нејзиниот перформанс, таа се водеше од примери на кои со нејзините ноти им даваше сосема друга боја. На пример, нејзиниот пример беше Били Холидеј, која беше инспирација за читањето на Порги во песната Porgy & Bess. Слично и кога ја сними песната My Baby Just Cares For Me, која претходно ја изведоа Нет Кинг Кол, грофот Беси и Вуди Херман.

Многу подоцна, во текот на осумдесеттите години од минатиот век, песната беше искористена како музичка позадина за телевизиска реклама за парфемот на Шанел Шанел бр. 5, која се искачи на ѕвезденото небо за новите генерации и остана запаметена како една од нејзините најдобри песни на сите времиња.

Со промената на местото на живеење, Нина ги смени и музичката куќа и агентот, а токму во Њујорк стана попопуларна од кога и да било порано. По успехот со песната Little Girl Blue, Симон потпиша договор со најголемата издавачка куќа Colpix Records, проследена со низа студиски и албуми во живо.

Се шири глас за неа како одличен изведувач кој нема рамен кога станува збор за настапи во живо, па нејзините концерти не се гледаа само како концерти, туку и како настани каде што треба да се биде присутен. Со својот посебен, скоро кралски став на сцената, таа го обезбеди и прекарот „главна свештеничка на соул“.

Песна за граѓански права

Во нејзините песни, таа честопати го споменуваше своето африканско потекло, но се чини дека сè до 1964 година не беше свесна за расистичките предрасуди во нивните реални димензии. Таа ги запозна со помош на пријателите Ленгстон Хјуз, Џејмс Болдвин и Лореин Хансбери и со преселување во новата куќа на Филипс Рекордс, за прв пат отворено се справи со расната нееднаквост во САД, во песната Мисисипи Годам, одговор на атентатот врз Медгар Еверс и бомбардирањето на баптистичката црква на 16-та улица во Бирмингем, Алабама, каде беа убиени четири афроамерикански деца.

Песната беше објавена како сингл и беше бојкотирана во некои јужни држави во Америка. Со песната Old Jim Crow на истиот албум таа реагира на законите на Џим Кроу, законите на расна сегрегација.

Таа сними кавер на песната Strange Fruit од Били Холидеј за линчот на црнците на југот, а исто така ја отпеа и песната Images за недостатокот на гордост на афро-американските жени.

Симон го покри и незавршеното дело на Лореин Хансбери „Да се ​​биде млад, надарен и црн“ во песна за граѓански права и го изведе во живо на албумот Black Gold од 1970 година. Студискиот перформанс беше објавен како сингл, а песната стана „национална химна на црна Америка“.

На кратко, од гореспоменатата песна на Годим од Мисисипи, па наваму, борбата за граѓански права стана лајтмотив на нејзините песни. Покрај тоа, таа честопати беше повикувана да одржува говори на митинзи и собири.

Нејзините песни се најдоа во повеќе од дваесет филмови во текот на децениите, и меѓу последните во филмот Сексот и градот.

Одењето на нејзиниот концерт било вистински социјален настан.

Сепак, како и многу големи диви кои завршија во брак со своите менаџери, таа заврши неславно. Нејзиниот златен период заврши со разводот со Ендру Струд. Таа се пресели во Франција за да се извлече од сè што ја исцрпуваше.

Иако имаше гласини за неа дека е вистинска дива и дека, на пример, во 1995 година го застрелала синот на соседот со истрел од воздушен пиштол затоа што и ја нарушил концентрацијата и дека пукала во извршниот директор на издавачка компанија кого таа обвини за кражба на авторски права, дури во 2004 година беше откриено на јавноста дека наводно страдала од биполарно растројство или гранично нарушување на личноста, поради што земала поголеми дози на лекови.

Но, музичарите имаа само пофални зборови за неа, и таа е пример за денешните музичари како Алиша Кис. Со не многу едноставна животна патека, се чини дека сепак успеала во она за што напишала во нејзината автобиографија:

… (сакам)… да луѓето се чувствуваат едни со други на длабоко ниво. Ова е тешко да се опише бидејќи не е нешто што може да се анализира. Но, штом ќе привлечете публика, едноставно знаете; виси во воздухот како струја.

Можете да дознаете повеќе детали за неа во документарниот филм во 2015 година, наречен What happened, Miss Simone?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement