Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Суеверие потврдено од науката! Овие „Бабини приказни“ не се митови, проверете зошто

Сепак, ова не се бабини приказни, прочитајте кои суеверија науката ги потврдува.

Колку пати сме слушнале совети и предупредувања од старешините што ни звучеа смешно и суеверно, па ние само мавтавме со презир кон нив? Не чувајте ја торбата на подот затоа што нема да имате пари. Не оставајте чадор отворен во собата, тоа носи несреќа. Пијте една чаша млеко за да спиете подобро … И така натаму. Меѓутоа, во некои случаи, науката ги оправда таканаречените „приказни на баба“ и докажа дека не сите суеверија се навистина шупливи.

Издвојуваме некои што, на изненадување на многумина (сите освен баба!), Ќе ја потврдат вистината. Па, да почнеме да ги разоткриваме наводните митови …

Пилешка супа како лек
Сите сме слушнале од баба дека кога ќе настинеме, треба да јадеме пилешка супа. Излегува дека има одредена вистина во тоа. Иако пилешката супа целосно ќе ве излечи од настинка, сепак ќе ублажи некои симптоми. Научниците открија дека пилешката супа навистина може да ги забави активностите на белите крвни клетки кои се одговорни за воспалението. Затоа, земете … чинија врела пилешка супа пред вас и уживајте!

Ако раѓањето е долго и тешко – ќе биде момче!
Ова е точно – науката докажа дека момчињата им даваат на мајките поголема болка при породување отколку девојчињата. Ирска студија од 2003 година докажа дека жените кои раѓаат момчиња имаат поголема шанса за компликации за време на породувањето, што доведува до поголем број итни царски рез. Студијата, всушност, нуди одговор дека тоа е затоа што момчињата се генерално поголеми и потешки од девојчињата и имаат поголема глава.

Едно јаболко на ден, доктор надвор од куќата!
Го слушнавме ова многу пати, и веројатно мислевме дека е друга измислица. Но не! Една британска студија од 2013 година покажа дека ако сите Британци постари од 50 години јадат по едно јаболко на ден, тие би спречиле или одложиле 8.500 срцеви удари и мозочни удари секоја година. Значи, по пилешката супа, изедете и едно јаболко.

Чоколадото ги ублажува грчевите пред менструацијата

Се покажа дека силната потреба за чоколадо пред почетокот на менструалниот циклус всушност произлегува од физиолошки причини. Истражувањата велат дека чоколадото содржи хранливи материи и антиоксиданти како анандамид, што може да има смирувачки ефект и да ја одржува вознемиреноста во рамнотежа со другите расположенија.
Значи, жени и девојки, не мора да се чувствувате виновни за парче чоколадо.

Топлите бањи ја оштетуваат спермата
Ако се обидувате да имате бебе со вашиот партнер, тогаш проверете дали вашиот маж не влегува во топла бања пред самиот чин. Бабите знаат за тоа долго време, а науката дозна за тоа неодамна.

Една студија од 2007 година открила дека мажите чии сперматозоиди биле тестирани по 30 минути поминати во топла бања имале многу лоши резултати, додека откажувањето од топла вода го подобрило производството на сперматозоиди. Затоа, ако планирате обновување, направите го тоа што е можно подалеку од топла бања.

Жиговина во бременоста е знак дека бебето има многу коса
Веројатно сте го слушнале ова, дури и ако сè уште немате деца, бидејќи веројатно нема постара жена која не верува во тоа. Овој мит го потврдија и лекарите од болницата Џон Хопкинс во Балтимор. Тие спроведоа истражување за да го побијат ова верување, но тие го докажаа спротивното. Резултатот беше дека зголеменото ниво на хормонот, што предизвикува металоиди, всушност предизвикува раст на косата на бебето.

Полна месечина
Со векови се раскажувала приказната од баба за чудната промена на децата, малку луди, кога Месечината е полна. Со други зборови, луѓето и животните го менуваат своето расположение за време на полна месечина. Научниците допрва треба да докажат дека однесувањето, плодноста и наталитетот се условени од месечината. Но, една студија докажа дека на некои луѓе им е потешко да спијат за време на полна месечина, дури и кога ги спуштаат ролетните на прозорецот од спалната соба.

Клин со клин избива
Ако претерано се посветите на пијалок претходната вечер и се чувствувате мамурлак, вашите баби би ви рекле веднаш да се качите на коњот и да испиете пијалок за да се ослободите од мамурлакот.

Науката ги потврдува и во тоа. Докажано е, имено, дека консумирањето мала количина алкохол може да го ублажи мамурлакот. Сепак, бидете свесни дека ублажувањето на мамурлакот на овој начин може да го зголеми ризикот од зависност од алкохол, затоа, има уште еден совет: пијте голема чаша вода пред спиење, ако веќе треба да пиете алкохол.

Бројте ги овците за полесно да заспиете
Старите жени им велеа на децата кои не можеа да спијат да ги затворат очите и да ги бројат овците. И повторно се покажа дека биле во право.

Ниту едно научно истражување не е потребно за да се докаже ова. Имено, употребата на визуелизација или ментални снимки сигурно може да ви помогне брзо да патувате во земјата на соништата. Како? Тоа помага да се одвлечат мислите од стресни мисли или вознемирени мисли кои често се поврзуваат со несоница.

Сирењето може да предизвика чудни соништа
Долго време се веруваше дека ова е вообичаен мит – дека конзумирањето сирење пред спиење може да предизвика чудни соништа – но едно британско истражување го тврди спротивното. Беа тестирани 200 испитаници кои јаделе различни видови сирење пред спиење. Повеќето од нив потврдија дека сонувале многу чудни соништа.

Масните риби се навистина храна за мозокот
Врската помеѓу омега-3 масните киселини и масните риби навистина постои и е добро позната. Се покажа дека масните киселини кои се наоѓаат во рибите ја подобруваат спроводливоста помеѓу мозочните клетки и со тоа ја подобруваат функцијата на мозокот. Една студија дури покажа дека редовната потрошувачка на риба го прави мозокот да расте.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Cotton Club

Зимски капут од соништата. Јакни од сите видови тешко може да се наречат нешто навистина оригинално. Дури и ултра-гломазните модели станаа прилично чест основен...

Fool Moon

Почина на 87-годишна возраст. На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари...

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Advertisement