Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Страста згаснува по година дена? Научниците објаснуваат зошто тоа се случува

Ако страста во врската веќе треба да згасне, вечното прашање е кога почнува да се случува.

Студија на Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен, спроведена на 3.000 жени и мажи, покажа дека партнерите значително ја губат желбата за секс по само една година поминато заедно.

Германските научници не знаат точно зошто се случи тоа, но тие велат дека одговорот може да лежи во различната јачина на либидото – со возраста, мажот не ослабува, но женката се смирува.

Со текот на времето, за припадничките на понежниот пол стануваат поважни од другите фактори во врската – лојалност, доверба, грижа и искреност, па во сексуална смисла полека се дистанцираат од партнерот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Или барем, не повторно. Мажите се во навистина тешка позиција, ако мислите малку подобро: општеството им наметна норми на кои тие строго мора да...

Fool Moon

Познатата сликарка Фрида Кало исто така напиша и стихови што ја допираат душата. Оваа песна најверојатно му ја напишала на својот сопруг Диего, а...

Fool Moon

Освен кога поинаку го бара некоја улога, Џорџ Клуни е познат по својата едноставна, кратка фризура и уредна брада. Во интервју за неделната утринска...

Fool Moon

Кога Џон Кенеди бил застрелан во Далас, крвта го распрснала розовиот комплет на неговата сопруга Џеки. Сепак, малку се знае за приказната зад овој...

Advertisement