Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Среќен роденден, Деми Мур! 15 легендарни моменти на една холивудска ѕвезда

VENICE, ITALY - SEPTEMBER 04: Demi Moore attends the Celebration of Women in Cinema Gala hosted by The Red Sea Film Festival during the 78th Venice International Film Festival on September 04, 2021 in Venice, Italy. (Photo by Daniele Venturelli/Getty Images for The Red Sea Film Festival)

Актерка која со сигурност испишала дел од холивудската историја е Деми Џин Гејнс, позната како Деми Мур, која кариерата ја изградила пред се како фотомодел, успеала да го најде патот до филмското платно.

За време на бракот со музичарот Фреди Мур, таа добила шанса да игра во сапуницата „Општа болница“, која во тоа време била најгледаната серија во дневниот термин. Таа ја играше младата новинарка Џеки Темплтон и улогата и донесе голем успех. Веќе на 20 години ја доби првата вистинска улога во филмот „Рио е виновен за сè“, а набргу потоа и во „Огнот на Св. Елмо“.

На тој начин актерката во 80-тите влезе во пошироката јавна свест, а во следната деценија веќе се етаблирала како една од најпознатите холивудски ѕвезди.

За популарноста на една од најзгодните и најхаризматичните американски актерки придонесоа и браковите со големите филмски ѕвезди – Брус Вилис, со кој има три ќерки, како и со Ештон Качер.

Легендарната Деми денеска го слави својот 59-ти роденден, а по тој повод во нашата галерија се потсетуваме на некои од најистакнатите моменти во нејзиниот живот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Fine Living

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови! Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот...

Advertisement