Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Со „моќта на мислата“ Илон Маск претставува краток филм во кое мајмун игра видеоигра

На почетокот на февруари, Илон Маск објави дека неговиот тим успешно вградил специјален чип во мозокот на мајмунот. Сега на Интернет се појави видео во кое мајмун наводно игра компјутерски пинг-понг „со моќта на мислата“.

Програмата, Elon Musk Neuralink, развива технологија за контролирање на компјутер и паметен телефон без раце, користејќи ја само активноста на мозокот.

Видеото од мајмун кое игра видео игра без раце беше објавено еден ден порано на YouTube каналот на компанијата.

Видеото објаснува дека мајмунот Пејџ бил научен да игра со џојстик за пинг-понг, а неговата мотивација биле слатките бонбони од една вградена цевка под мониторот. За време на играта, нервните податоци од мозокот на мајмунот биле пренесени на компјутер. Собраните записи потоа биле ставени во алгоритам за декодирање и тој математички ги моделирал врските помеѓу моделите на активност на мозокот и придружните движења на џојстикот.

Користејќи податоци од чиповите, алгоритмот може да ги предвиди постапките на мајмунот во реално време. Тогаш џојстикот беше исклучен, а потоа мајмунот управуваше со курсорот исклучиво со мозочна активност.

„Наскоро нашиот мајмун ќе биде на Twitch и Discord (услуги за играчи) Хаха“. – се пошегува Маск на својот Твитер.

Според наводите, целта на експериментот е да се развие и примени технологија што ќе им овозможи на целосно парализираните луѓе да користат компјутер и телефон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement