Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Смртта на најсаканиот таен агент го расплака светот: Како обичен камионџија стана најголемата холивудска ѕвезда!

Кога го изговори Моето име е Бонд, Џејмс Бонд уште во 1962 година, Џејмс Бонд влезе во историјата како најпознат таен агент во светот со дозвола за убиство во службата на нејзиното височество. Постојат две верзии на настани, кога станува збор за изборот на Конери за Џејмс Бонд. Една од нив е дека продуцентите Салзман и Броколи го поканиле на аудиција откако случајно го виделе низ прозорецот „додека одеше подеднакво флексибилен како пантерот и веднаш го заробија“. Иако Конери бил крајно арогантен на аудицијата, каде се појавил неуреден, во премногу широки панталони и преголем џемпер и одбил да прочита одреден текст, тој ја добил улогата. Меѓу конкурентите бил и актерот Дејвид Нивен, кој наводно му служел на Флеминг како инспирација за ликот на Бонд.

Друга верзија е дека Конери ја добил улогата благодарение на гласовите на читателите на „Дејли експрес“, а во конкуренцијата биле Рекс Харисон, Тревор Хауард, Кери Грант и Роџер Мур. Интересно е што Јан Флеминг, творец на ликот на легендарниот агент, се бореше со сите сили за да не биде избран Конери за улогата. Тој го сметал за недоволно елегантен и внимателен, но сопругата на Флеминг го имала одлучувачкиот збор, тврдејќи дека Конери е идеалниот Џејмс Бонд.

По првиот филм во серијата Др. Но, никој не се сомневаше во исправноста на изборот, а Флеминг дури додаде и во подоцнежните романи дека Бонд има шкотска крв. По нив следуваа „Од Русија со Љубов“, „Голдфингер“, „Операција грмеж“, „Само двапати се живее“ и „Дијамантите се вечни“, во периодот од 1962 до 1971 година.

За љубителите на Џејмс Бонд ширум светот, само Шон Конери е вистински и единствен агент 007. Томас Шон Конери е роден на 25 август 1930 година во сиромашен дел на Единбург, Шкотска. Татко му Џозеф бил возач на камион, а мајката Еуфемија Меклин била собарка. Малиот Томас морал да заработи пари од најраното детство, па работел како човек за испорака на млеко за една фунта неделно. Како 13-годишник, воопшто не бил задоволен од својот начин на живот, ги напуштил училиштето и семејството за да се запише во британската морнарица, од која по три години бил отпуштен поради здравствени проблеми. До денес, две тетоважи на неговата рака, мама и тато и Шкотска засекогаш, го потсетуваа на тие денови.

За да преживее, тој започнал да работи разни работи, бил ѕидар, возач на камион, чувар, сликарство, модел на костими за капење… Откако случајно се приклучил на поморскиот хор во Лондон, се заинтересирал за актерска и сценска изведба. Во 1951 година, тој го имаше своето театарско деби во претставата Јужен Пацифик. Како млад човек, тој бил страствен за боди-билдинг и го добил прекарот Биг Там.

Под името Том Конери, тој учествувал во изборот на Мистер Универзум во 1953 година и го освоил третото место. По тој спортски успех, тој настапил во неколку театарски претстави, и играл помали улоги во телевизиски филмови и серии. Во 1968 година, со Лана Тарнер, тој го снимил „Друго време, друго место“ и следното го играл негативецот во најголемата авантура на Тарзан. Од тој период, вреди да се спомене епизодната улога во филмот Најдолгиот ден, со многу актерски ѕвезди: Хенри Фонда, Johnон Вејн, Роберт Митчам…

Никогаш не вели никогаш

Иако се прослави низ целиот свет благодарение на филмовите за Џејмс Бонд, Конери не бил задоволен од тоа. Тој не сакал публиката да го памети за една улога. Во следните филмови, тој се обидел да се дистанцира што е можно повеќе од ликот на препознатливиот британски агент. Тој беше многу упорен и прифаќаше најразлични улоги што му дозволија да го трансформира својот изглед што е можно повеќе. Изгледаше скоро непрепознатливо во филмот Зардоз од 1974 година, во режија на Џон Бурман, каде имаше долга плетенка, огромни мустаќи и беше завиткан во необична црвена облека. Следеа улоги во авантуристички, акциони, воени и западни филмови …

Иако вети дека никогаш повеќе нема да биде таен агент, во 1983 година тој ја прифати понудата за последен пат и го сними својот последен Бонд, „Никогаш не кажувај никогаш“, кој никогаш не беше успешен.

Името на розата

Во средината на 80-тите години, кариерата на Конери забави нешто, иако тој исто така играше неколку многу важни улоги во тој период. Во 1986 година, тој глумеше во првиот и најдобриот филм од серијалот „Хајлендер“, како и во прославениот „Името на розата“, за што доби награда БАФТА. Интересно е да се напомене дека Колумбија Пикчрс не сакале да го финансираат „Името на розата“ токму поради Конери. Тие мислеле дека неговата кариера оди надолу и дека неговото име нема да привлече доволно внимание од публиката. Филмот, сепак, стана вистински хит и денес ужива култен статус.

Една година подоцна, Шон Конери го освои единствениот Оскар за улогата на ирскиот полицаец Џим Мелоун во филмот Недопирливи на Де Палма.

Внуци, голф и виски

Од 1962 до 1973 година, Шон Конери беше оженет со актерката Дајан Силенто, со која го доби синот Jејсон (1963). Од 1975 година, тој беше оженет со француско-мароканската уметница Мишелин Рокебрин, со која живееше во изолација, претежно во Шпанија и Лос Анџелес.

Уживаше да се дружи со своите внуци, да игра голф и пие шкотско виски. Како што старееше, Конери стануваше се попривлечен за жените, а на списоците на најсекси луѓе од шоу-бизнисот и секс симболите, тој често заземаше место во и на самиот врв.

Тој имаше 60 години кога списанието „People“ го прогласи за најсексапилен жив маж, на што тој одговори со зборовите: „Фала му на Бога, добро е додека не станам најатрактивниот мртов човек“. Една година подоцна, списанието Empire го прогласи за седма најатрактивна филмска sвезда на сите времиња. Имаше само двајца мажи пред Конери – Роберт Редфорд и Џони Деп.

Многу обожаватели на славниот актер не знаат дека тој е целосно ќелав, и дека во скоро сите филмови, дури и оние од 60-тите, тој носел перика. Тој започнал да ја губи косата многу рано, како 20-годишник, но никогаш не ја криел приватно.

Политички ангажман

Кралицата Елизабета го прогласи за витез во 1999 година, и покрај фактот што Конери отворено ја поддржуваше Шкотска и работата на Шкотската националистичка партија, која бара независна и суверена Шкотска надвор од Велика Британија. Во 2007 година, тој започна Интернет ТВ канал, со цел лидерот на партијата да се појавува почесто. Конери и даде целосна поддршка на партијата и изрази надеж дека до 2010 година ќе стане најсилна во Шкотска. „Знам дека оваа партија е навистина шкотска и има одлични идеи. Доколку тие се реализираат, можеме да очекуваме позитивни промени за шкотскиот народ и цела Шкотска. Заедно можеме да започнеме нова ера на оптимизам и напредок “, рече тој за време на презентацијата на ТВ-каналот.

Шкотски акцент

Иако многумина се спротивставија на неговиот изговор и тврдеа дека тој има еден од најлошите акценти во филмот, Конери никогаш не го сменил без разлика кој лик го толкувал. И токму овој „страшен шкотски акцент“ стана негов заштитен знак, и поради тоа, тој доби понуда да му го позајми својот глас на змејот Драко во филмот „Dragonheart“ од 1996 година. Интересно е што компјутерските аниматори ги проучувале неговите движења и изрази на лицето со цел да ги пренесат на карактерот и движењата на змејот.

Повлекување

Во последниве години, Конери не снимаше многу: во 2000 година доби многу пофалби и добри критики за драмата „Наоѓањето на Форестер“, а три години подоцна тој повторно беше акционен херој во филмската адаптација на „Лигата на извонредни господа“, која не стана славна. Тој уште еднаш ја прифати улогата на Џејмс Бонд, поточно, му го позајми гласот во 2005 година во видео играта наречена Џејмс Бонд 007: Од Русија со Љубов. Во 2012 година, тој исто така му го позајми гласот на главниот јунак на анимираната авантуристичка комедија Сер Били.

Откако најави повлекување од актерството, следеше понуда за четврто продолжение на Индијана Џонс. За жал на обожавателите на оваа серија, бидејќи претходно ја одби улогата на Гандалф во трилогијата Господар на прстените, Шон ја отфрли улогата на ексцентричен татко на истражувачот, иако тврдеше дека никогаш не се забавувал толку многу, отколку како Индијана Џонс.

Џорџ Лукас постојано изјавуваше дека ликот на Џејмс Бонд е голема инспирација за него при креирањето на ликот на Индијана Џонс и целата серија. „Кој друг би можел да го игра таткото на Џонс, освен момчето кое ме инспирираше да го создадам сето тоа, Џејмс Бонд со главата и брадата.

Шон Конери почина денес на 90-годишна возраст, објави неговото семејство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Историски момент. Бајден официјално стана 46-от американски претседател. Политичарот положи заклетва во Вашингтон, а со него ја презеде Камала Харис, првата жена што стана...

Fine Living

Меѓу глобалните трендови на иднината, за кои зборуваат експертите, има еден што дефинитивно предизвикува симпатија и интерес. Се појави во 2020 година, најпрво како...

Fool Moon

На една од неговите посети, Садгуру одговори на прашањето какво е значењето на процесот на чистење на аурата во храмот Линга Баирави и зошто...

Green Tea

Направете овесно брашно за само неколку минути, со единствена состојка и процесор за храна или блендер. Овесното брашно е без глутен и е совршена...

Advertisement