Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Сите make-up трикови на Мерилин Монро

Мерилин Монро своевремено беше Норма Џин, а клучниот чекор во нејзината трансформација во икона за убавина и сексапил е благодарение на нејзиниот шминкер Алан Снајдер наречен Вајти.

Ниту Мерилин Монро не беше секогаш Мерилин Монро. Убава, но според холивудските стандарди недоволно бомбастична девојка, таа најпрво ја скрати косата и ја обои во платина руса, а потоа го оперираше носот. Нејзината слика заснована на волшебен изглед и сонувачки изглед стана архетип на заведување, а за тоа многу придонесе и шминкерот „Вајти“, чии клиенти покрај Монро беа и убавици како Кетрин Хепберн, Дорис Деј и Ракел Велш. Мерилин и Вајти ја започнаа својата соработка, која се претвори во блиска врска полна со доверба, во 1953 година на снимањето на филмот „Нијагара“ и продолжи до нејзината прерана смрт.

Препознатливиот сензуален изглед на Мерилин може да се постигне во неколку чекори, но не обидувајте се ако имате 10 минути да ја напуштите куќата – сесијата за шминкање на Мерилин понекогаш траела до три часа!

База – Мерилин наводно ставала потешка крема, па дури и вазелин на лицето. Можеби тоа била добра практика за осветлување во студио тогаш, но денес сепак препорачуваме полесни навлажнувачи.
Подлога – Течна пудра што ги покрива сите можни несовршености, создава впечаток на униформен тен и има одлична завршница.
Очи – Навидум минимална шминка, но шминкерот играл со односот на светлината и (лажните) сенки. Најпрво нанесувал на очниот капак бела мат, а потоа бела сјајна подлога за да ги истакне очите. Потоа ги виткал трепките, а потоа ставал маскара. Но, за вистински „изглед на Мерилин“, Снајдер исекол лажни трепки и ги залепил на надворешните агли. Тој нанесувал кафеав молив по рабовите на трепките, и светликав слој кафена сенка на наборот на очниот капак за да изгледаат очите подлабоки. Покрај долните трепки, тој исто така би користел кафеав молив за да повлече линија што се однесувала како трепките да прават сенка.
Веѓи – За разлика од денешните модерни густи и густи веѓи, тогаш се претпочитале тенките искривени веѓи, кои на лицето ќе му дадат форма на срце, но исто така ќе ги истакнат со молив.
Контурирање – Лицето би делувало потесно со контурирање на долната вилица и стеснување на носот.
Руменило – Мерилин користела руменило на образите за да изгледа помладо и посвежо, а малку над веѓите за засенчување.
Highlighter – Сјај на носот за да изгледа потесен и поистакнат и помеѓу носот и образите за лицето да изгледа поотворено.
Кармин, кармин, кармин – Да, добро прочитавте! Усните на Мерилин станаа препознатливи и неодоливи благодарение на бројните слоеви црвен кармин. Прво потемен молив по должината на рабовите, потоа посветол кармин на средина на усните, па притискала парче хартија, па пудра, па повторете, и повторно и повторно и на крај – сјај. И подготвени сте за сетот! Или излегување.

Тоа е навидум едноставна рутина, но потребно е време и малку вежбање, но како што рече познатиот фотограф Милтон Х. Грин:

„Не се будите наутро, миете и чешлате и личите на Мерилин Монро така едноставно. Таа ги знаеше сите трикови што постоеја“.

И откако применивте шминка, инспирирајте се од нејзините незаборавни костуми од филмот „На некои им се допаѓа жешко“ во новиот број на Elle во ноември 2020 година.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Првата зима и последниот месец од годината може да бидат ладни, но тоа не значи дека треба да се откажеме од модата. Најдовме феноменални...

Wall Street

Лондонското студио за дизајн, кое претстави неколку концепти на авионски седишта во ерата на вирусот корона, овојпат нè воодушевува со својата нова идеја. Всушност,...

Cotton Club

Скоро осум милиони тони пластика завршуваат во нашите океани секоја година и сочинуваат 80% од морскиот отпад што се заканува на површините на нашите...

Green Tea

Бидејќи повеќето жени ја запоставуваат грижата за кожата за време на нивната младост, тие се борат во текот на 40-тите и 50-тите години да...

Advertisement