Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

СИНОТ НА МАСК СТАНУВА ЖЕНА: Бара од судот да му го смени полот, а ПОРАДИ ОВА сака да му се одмазди на БОГАТИОТ ТАТКО!

Синот на Илон Маск, Ксавиер (18) поднел барање за официјално промена на полот и името во личните документи за наводно да се огради од својот познат, многу богат татко.

Осумнаесетгодишниот Ксавиер Маск сака отсега да биде Вивиен Џена Вилсон,ќе го одбие презимето на татко му и ќе го земе презимето на неговата мајка, канадска писателка Џастин Вилсон. Во кратката изјава тој објави дека го менува своето име за „никогаш на ниту еден начин да не биде поврзан со својот биолошки татко“, пренесува Мондо.

Мајката на Ксавиер, Џастин, беше во брак со Илон Маск од 2000 до 2008 година и првпат добија син во 2002 година, но бебето за жал почина десет дена подоцна од синдром на ненадејна смрт. Потоа ги добија близнаците Ксавиер и Грифин, како и тројките Кеј, Саксон и Демиен.

Децата на Илон Маск се кријат од јавноста, па малку се знае за нив, а не се знае дали најбогатиот човек на светот бил упатен во планот на неговиот син да го промени полот и јавно да се откаже од него.

Ксавиер, кој во петок ќе дознае дали судот му одобрил да стане Вивиен, не го откри мотивот за откажување од татко му. Но, британските медиуми јавуваат дека ваквата одлука е предизвикана од трансфобичните коментари на Маск кои ги дал во претходните неколку недели.

„Кога некој ќе стави други заменки во своето CV“, напиша Маск со навредлива слика, мислејќи на правото на трансродовите лица да бараат да им се обраќаат со заменките за пол што ги избрале или неутрални „тие“. За последната варијанта се одлучи и ќерката Џенифер Лопез која предизвика бурни реакции кога нејзината мајка ја нарече родово неутрална заменка – тие.

„Постојано ни кажуваат дека половите не постојат, а од друга страна дека постојат и се толку различни што неповратната операција е единствената опција. Ако некој попаметен од мене би можел да ми го објасни ова“, напиша неодамна Маск на Твитер.

Не е познато ниту дали Маск финансиски им помага на децата кои ги имал со првата сопруга, со помош на богатство проценето на 213 милијарди долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement