Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Се продава изворниот код на целиот Интернет

Понудите почнуваат од 1.000 долари, но цената се очекува да биде многу, многу поголема на крајот…

Британскиот компјутерски научник Тим Бернерс-Ли го продава оригиналниот изворен код за неговата најпозната креација – Светска мрежа – во форма на NFT. Според најавите, неговата работа, која ќе биде дел од понудата на аукциската куќа Sotheby’s, која ќе трае до крајот на овој месец, ќе има почетна цена од 1.000 американски долари, но веќе може да се претпостави дека крајната цена ќе биде многу повисока.

Профитот од продажбата ќе оди во хуманитарни цели, поточно во фондации поддржани од професор на универзитетот МИТ и неговата сопруга, иако имињата на организациите засега се непознати. Датотеките со временски ознаки содржат 9.550 редови од оригиналниот програмски код напишан од Бернерс-Ли. Оттогаш кодот служеше во форма на основни структури на Интернет: Протокол за пренос на хипертекст (HTTP), Јазик за обележување на хипертекст (HTML) и Идентификуван универзален документ (URI). Покрај датотеките, дел од понудата ќе биде и дигитален постер со поддршка на Pyhton, кој служи како визуелизација на кодот и содржи дигитален потпис на неговиот пронаоѓач, исто како и ракописното писмо од Бернерс-Ли, во кое се детализира неговата креација од 1989 година формиран додека работел во CERN, истражувачка лабораторија во Швајцарија.

„Неговиот пронајдок создаде сосема нов свет и воведе демократија во споделувањето информации“, вели Касандра Хатон, директор на одделот за наука и популарна култура на аукциската куќа.

Иако кодот Бернерс е отворен од 1993 година, две години откако заживеа првата веб-страница со поддршка за неговиот код, аукцијата претставува можност да се поседува крајниот, дигитално роден артефакт.

„Пред три децении, создадов нешто што, со помош на голем број соработници ширум светот, стана моќно средство за човештвото“, рече Бернерс-Ли. Научникот, кој воедно е и главен директор за технологија на бостонскиот стартап „Inrupt“, додаде дека NFT е идеален формат и најдобро средство за сопственост што постои.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement