Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Серија „Сексот и градот“ им беше омилена на многумина, но животниот стил на Кери Бредшо е потполна измислица!

Кери Бредшо е главниот лик на популарната серија „Сексот и градот“, која генерациите љубители на серии и филмови ја гледале и ја следат, а особено женскиот дел од популацијата.

Оваа ТВ-програма е омилена кај многумина, ненадмината и најинтересно – жените ја сакаат затоа што раскажува „вистински приказни“ од животот. Сепак, има многу нереални елементи во оваа серија.

Ќе ви презентираме анализа на кариерата на главниот лик, новинар, кој практично заработува за живеење со пишување на неделна колумна, која е објавена во измисленото списание „Њујорк Sвезда“.

Да заработите пари од пишување една статија за седум дена е тешко за да живеете во какви било услови, особено ако живеете на Менхетен, плаќате за скап стан, нонстоп купувате брендирани чевли, посетувате убави ресторани, земајте такси и слично. Но, во кариерата на Кери Бредшо не е спорна само заработката …

За почеток, Кери Бредшо никогаш не направила финансиски план, што е број 1 во светот на хонорарците, бидејќи тие зависат од повремени ангажмани. Од друга страна, видот на договорот што тој го има со медиумска куќа чие списание е „Њујорк ѕвезда“ – никогаш не е прикажан, па се претпоставува дека тој не е официјално вработен во таа компанија.

  • Колумна не е доволна. Во филмот САТЦ, Кери можеби е етаблирана авторка која пишува книги, но во серијата – таа е претежно новинарка која се бори за своето „место под сонцето“ во град каде конкуренцијата е голема.
  • Заработка од колумни и чевли во вредност од 40 000 УСД? Можеби во светот на фикцијата, но во реалноста – малку потешко. Познато е дека главната хероина ги обожава чевлите Маноло Бланик, чиј пар во просек чини 400 долари, а тоа е само дел од нејзиниот елегантен начин на живот.
  • Неограничено слободно време. Во серијата, ја гледаме Кери Бредшо како ја пишува својата колона релативно брзо, бидејќи самиот формат на пишување е таков. Покрај тоа, таа не прави ништо друго. Работна недела од 40 часа? Да не зборуваме за тоа!
  • 700 долари месечно стан во Менхетен? Ова со години ги збуни и најверните фанови на серијата. Невозможно е Кери Бредшо да живее во населбата Апер Ист Сајд, која издава луксуз, без да плати неколку стотици долари закупнина. Ќе биде повеќе од илјадници.
  • Време на истражување. Со Кери Бредшо, ова не постои, а сепак, таа заработува за живот од тоа. Таа, наводно, наоѓа инспирација за пишување во секојдневниот живот и дружењето со неговите пријатели, но јасно е дека тоа навистина не е можно во реалноста. Кери главно пишува за жените во Њујорк и нивните односи со мажи, но факт е дека областа е слабо разбрана.
  • Живот во Њујорк. Големото јаболко е познато по своите огромни цени за животот, почнувајќи од храна преку облекување, до дружења и дневни рутини. Како е можно Кери да пишува една колумна неделно, а од тоа да може да плати стан, да оди на фенси забави, да вози такси, да купи брендирана облека и обувки? Во една епизода, таа дури споменува дека нејзината рерна служи само како „украс“, додека секоја епизода ги покажува нејзините пријатели како постојано јадат надвор.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement