Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Сериска мода: ужасни ликови во фантастична гардероба

Добрите ликови можеби имаат среќен крај, но негативците имаат најдобар аутфит… Неодамна, се појавија неколку серии предводени од ликови за кои не сме сигурни дали сакаме или мразиме, а таа амбивалентност е токму она што ги прави интригирачки. Но, во она што сме сигурни – тие изгледаат фантастично. Следува најдоброто од најлошото…

Ratched 

Во оваа серија скоро сите ликови се ужасни и сите аутфити се фантастични. Или никој не е ужасен и сите аутфити фантастични. Тешко е да се каже. Пред-приказната за Сестра Ратчед, главната медицинска сестра и негативец на романот и филмот „Лет над кукавичјото гнездо“, е базирана според серијата на Хичкок, која истовремено ги активира сите препознатливи клишеа од криминалниот жанр, и се спротивставува на ритамот и фокусот на криминалот. Но, дури и ако приказната за камп-сапуница не е напната, серијата е толку убаво снимена, боите се толку богати, а модата од педесеттите години е толку совршена што нема да можете да се одделите од неа.

I Hate Suzie 

Релативно малку познатата нова серија во британски стил ни нуди заситени бои и драматични заплети, туку слоевит, пригушен, повеќе црн од хумористичен серијал, секогаш во дождливите тонови на Лондон и околината, но истовремено и меѓу поинтересните продукции објавени оваа година. Актерката, која ја започна својата кариера како детска sвезда за пеење, сега има сопруг и син, но стабилниот ритам на нејзиниот секојдневен живот е прекинат со хакирање на нејзиниот телефон од кој протекоа експлицитни фотографии од нејзиниот сексуален контакт… со некој друг, кој не е нејзиниот сопруг. Гардеробата совршено ги рефлектира нејзинотот пропаѓање, секогаш исклучена со мислите, како и (анти) хероината која несигурно балансира помеѓу вештачките идентитети што ги презема.

The Duchess 

Рака на срце, оваа серија нема што да понуди освен гардероба, дури и ако сте љубител на грубиот хумор на Кетрин Рајан, но е доволно бизарен и вреди да се погледне, особено ако барате модна инспирација за луд гламурозен фустан со моќ . Анти-хероината од серијата има непријатно интимна и на многу начини несоодветна врска со ќерката што ја роди поранешен партнер, но позната машка ѕвезда и сегашен манијак. Таа сега размислува за друго дете, првенствено за да ја задоволи желбата на нејзината ќерка да има брат или сестра, но сè што ќе и падне на ум е целосно небулозно. Што пак не ја спречува да се фрли во акција. Ух!

I May Destroy You 

Можеби е контроверзно да се стави најголемата сериска хероина во годината меѓу антихероите, но Михаела Коелје заврши брилијантна работа токму затоа што успеа да ја направи Арабела комплексен лик кој ни делува на нерви добар дел од времето затоа што се однесува неподносливо. Костимографијата на серијата ги рефлектира ликовите и нивните развојни патеки, пресврти, начините на нивно гледање и начините на кои тие сакаат да бидат видени.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако некогаш сте копнееле во вереничкиот прстен на војвотката од Кембриџ и сте посакале да го имате сами – не сте единствените. Според новото...

Fool Moon

Додека нејзината внука во Лос Анџелес се подготвуваше за доаѓањето на првото дете, славната Џулија Робертс реши да најде пауза од обврските на песочните...

Cotton Club

Откако латино дивата Џенифер Лопез реши да ги соблече своите непотребни партали за да го промовира својот нов сингл, 36-годишната ријалити sвезда Клои Кардашијан...

Fool Moon

Големиот спој е редок и посебен астролошки настан што се случува најчесто еднаш во 20 години. Тоа подразбира средба на Јупитер и Сатурн во...

Advertisement