Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

СЕРЕНА ВИЛИАМС ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕТО ОД ТЕНИСОТ: Мразам да сум на оваа раскрсница, штом почнам да зборувам за тоа, плачам…

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои се соочуваат жените кога се во прашање кариерата и семејството.

Една од најдобрите спортистки на сите времиња, Серена Вилијамс, објави дека се повлекува од тенисот.

Во многу емотивен текст за Vogue, натпреварувачката, упорна и непобедлива Серена ја покажа својата ранлива страна, но ги истакна и изборите со кои не се соочуваат нејзините машки колеги: „Никогаш не сакав да бирам меѓу тенис и семејството, верувајте. Мислам дека тоа не е фер. Да бев маж, немаше да го пишувам ова затоа што ќе бев на теренот, ќе играм и ќе победев, додека мојата сопруга ќе мине низ физички труд за проширување на семејството. Не ме сфаќајте погрешно: сакам да бидам жена и го сакав секој момент од мојата бременост додека ја носев Олимпија, и бев една од оние вредни жени кои работат до породување. Но, наскоро ќе наполнам 41 година и морам да се откажам од нешто”.

Оваа одлука не е лесна за Серена, која игра тенис уште од раното детство, но е моќно да се види како таа отворено зборува за тешките одлуки со кои се соочуваат жените, а кои сè уште се многу социјално прифатливи.

„Не сакав да си признаам себеси или на некој друг дека треба да се повлечам од тенисот. Речиси и не зборував за тоа со мојот сопруг, тоа е табу тема. Не можам да разговарам со мама или тато за тоа. Како да не е реално додека не се каже гласно. Кога тоа прашање ќе се повлече, чувствувам грутка во грлото и почнувам да плачам. Единствената личност со која навистина разговарав за тоа беше мојот психотерапевт. Знам дека многу луѓе се радуваат на пензионирање и би сакала да го споделам тоа чувство“, искрена е Серена.

Да се ​​биде на врвот на овој или кој било спорт со години, па и децении, е извонредно достигнување, а Серена признава дека уживала во секој момент затоа што го обожава. Но, свесна е дека за тоа се потребни и големи жртви и натчовечки напори: „Од царски рез, преку втората белодробна емболија, стигнав до финалето на Грен слем. Играв додека доев, играв додека страдав од постпородилна депресија, но не успеав да го соборам рекордот за најмногу грен слем титули. Успеав 23 пати и тоа е во ред. Покрај тоа, таа е исклучителна. Но, денес, ако треба да изберам помеѓу тенис и семејство, го избирам второто“.

Серена во својата долгогодишна кариера покрај бројните трофеи и титули се занимаваше и со други области, па влезе и во светот на модата, но и инвестициите, а ја основаше и компанијата за ризичен капитал Serena Ventures, па освен што го прошири своето семејство , таа веќе има план Б за нова фаза во животот. „Се надевам дека со текот на годините луѓето ќе ме доживуваат како нешто повеќе од тенисер. Би сакала да биде: Серена е ова и она и беше одлична тенисерка која ги имаше сите тие титули“, рече таа, но признава: „Ќе ми недостига таа верзија од мене, таа девојка што играше тенис“. ‘

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ferrari го започна развојот на моделот Purosangue во 2017 година и официјално ја потврди веста за производството на својот прв SUV една година подоцна....

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Advertisement