Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Селена Гомез и Џеј Ло ќе учествуваат на концертот „Vax Live: The Concert to Reunite the World“

Концерт за поправедна дистрибуција на вакцини против Ковид 19.

Музиката им помогна на луѓето ширум светот да ги надминат немирите во пандемијата КОВИД-19 и да создадат надеж за подобра иднина. Во тој дух, Global Citizen го најавува „Vax Live: The Concert to Reunite the World“, глобален специјален пренос и стриминг што ќе ги повика светските лидери, филантропи и корпорации да обезбедат глобална еднаквост на вакцините, како и да ги охрабри луѓето да се вакцинираат како штом ќе се најдат во можностите.

Селена Гомез, Џенифер Лопез и Foo Fighters се само некои од уметниците кои ќе излезат на сцената и ќе се обидат да ги убедат луѓето да се вакцинираат против Ковид-19. Концертот „Vax Live: The Concert to Reunite the World“, што ќе се одржи на 8 мај на стадионот SoFi во Лос Анџелес, ќе биде прикажан на ABC, CBS, Fox и ширум светот преку YouTube, како дел од глобалните напори да се промовира довербата во вакцините и да се соберат 22 милијарди долари за глобална вакцинација.

Домаќин на вечерата е Селена Гомез, а покрај Џенифер Лопез и Foo Fighters, ќе се појават и Еди Ведер, Џеј Балвин и H.E.R.

„Ова е историски момент што го користиме за да ги охрабриме луѓето ширум светот да ја примат вакцината КОВИД-19 кога ќе им стане достапна, да ги повикаме светските лидери подеднакво да ги споделуваат дозите на вакцините и да ги зближуваме луѓето на невозможни начини на изминатата година“, изјави Селена Гомез.

Целта на настанот е да се соберат донации за време на концертот со цел да се обезбедат вакцини за 27 милиони здравствени работници во најсиромашните земји во светот кои инаку немаат пристап до нив.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement