Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Приказна за најбогатиот човек на светот: Дали парите се неопходни за богатство?

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“

Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која е побогата од мене. Ја запознав кога не бев ниту богат ниту славен. Се сретнавме на аеродромот во Њујорк кога ме привлече еден киоск со весници. Сакав да купам весник, но немав доволно пари за тоа. Продавачот на весникот го забележа тоа и ми рече: „Земи го овој весник, ќе ти го дадам бесплатно“.

Го одбив, но тој беше категоричен. “Навистина, може да го прифатите тоа, ќе го покриам од бакшиш. Јас нема да изгубам ништо”.

Го зедов весникот и му се заблагодарив.

По неколку години станав богат, и на крајот славен. Еден ден одеднаш се сетив на овој продавач. Почнав да го барам, и по еден месец го најдов. Сега тој имаше своја продавница.

Му пријдов и го прашав: „Дали ме познаваш?“

Тој рече: „Се разбира, вие сте најбогатиот човек на светот!“

Тогаш го прашав: „Дали се сеќаваш на мене? Ти еднаш ми даде весник бесплатно на аеродромот во Њујорк кога немав доволно пари.“

„Се сеќавам“, одговори тој.

Му реков: „Дојдов затоа што сакам да ти оддолжам за помошта што ми ја даде тогаш. Што сакаш, само кажи и јас ќе го исполнам.“

И тој ме праша: „Господине, дали мислите дека навистина ќе ми возвратите за ваквото помагање?“

Не го разбрав. „Не разбирам. На што мислите?“, Го прашав. Тогаш тој ми рече многу искрено нешто што и денес одекнува во мојот ум.

„Ти помогнав кога бев само обичен продавач на весници, а ти се обидуваш да ми помогнеш сега кога станавте најбогатиот човек на светот.“

Тој ден открив дека продавачот на весникот е побогат од мене. Затоа што не чекаше да се збогати за да може да помогне некому.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement