Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Последно, необјавено интервју на Горан Паскаљевиќ: Еве што изјави режисерот за неговиот живот пред неколку месеци!

Режисерот Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст во Париз и зад себе остави филмски остварувања што влегоа во историјата на српската кинематографија.

Во последното, необјавено интервју, кое прославениот режисер го даде на 60-годишнината од постоењето на Филмскиот центар на Србија, тој објасни зошто долго време не направил филм во неговата родна земја, зошто уметникот никогаш не треба да размислува за употребната вредност на своето дело, но и за тоа колку е култен реализацијата на „Крадците на велосипеди“ во голема мера ја одреди неговата судбина.

– На Белград и на Србија им треба уште поголема култура, но за жал многу малку е издвоено за тие потреби. Голема штета е затоа што Србија ќе остане запаметена во светот по уметничките достигнувања. Последните години ситуацијата се смени на полошо, затоа што парите станаа клучен фактор на буквално сè и тоа во голема мера се злоупотребува – изјави Паскаљевиќ и додаде дека секој уметник мора да размисли за неговиот уметнички дострел.

– Рускиот режисер Андреј Тарковски рече дека филмовите треба да се снимаат без да размислуваат за нивната употребна вредност. Најважно е да има уметнички дострел, а дали вашиот филм ќе го гледаат 100.000 или 1.000 гледачи е најмалку важно. Филмот со помала публика ќе трае и на крајот ќе ги собере неговите 100.000 гледачи – рече Паскаљевиќ, кој уште на рана возраст одлучи да се занимава со седмата уметност.

– На 16 години решив да направам филм. Добив мала работа во кино, да ги контролирам билетите на влезот во салата. Во тоа време, во кино се даваше серија италијански филмови, а јас гледав еден наречен „Крадци на велосипеди“ од Виторио де Сике. Полека почнав да откривам дека филмот е уметност што ме интересира. Сечев и реков: Ќе се справам со тоа – рече Паскаљевиќ, чија слава одамна го надмина опсегот на нашата земја.

– Сакав да снимам во Србија затоа што не снимав тука повеќе од седум години. Направив филм во Индија, на Хималаите, наречен „Во земјата на боговите“, но и филм „Време на чудата“, кој беше снимен во Италија. Горд сум што успеав да работам во земја што има толку силна кинематографија – изјави Паскаљевиќ и додаде дека со нетрпение чека да снима во Србија.

– Има еден филм што се подготвувам да го снимам во Србија, па дури и добив првично финансирање од Центарот за филм. Морам да се вратам во Белград и да се концентрирам на тој филм – изјави на крајот славениот режисер. За жал, тоа не се случи.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Речиси секогаш им завидуваме на сопственичките на кадрава коса, бидејќи овој тип на фризура изгледа идеална за секоја пригода, енергична и со помдладувачки ефект....

Green Tea

Ако сакате наут, работата е решена: ќе обожавате хумус, особено затоа што разбирате зошто е прогласено за најдобар намаз во светот. Како прво, тоа...

Fine Living

Меган Маркл е критикувана за новите фотографии! Ова е прва официјална фото-сесија на војводата по одрекувањето од кралските титули. Меган Маркл и принцот Хари...

Fool Moon

Древните индиски мудреци „риши“ биле вистински научници за нивното време. Иако ги немаа на располагање техничките достигнувања со кои науката денес открива фантастични работи...