Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Помалку секс и уште 6 проблеми кои се нормални за парови кои заедно поминуваат низ самоизолација

Кога сонот „заедно 24/7“ стана реалност.

Живеењето во самоизолација ги диктира своите правила. И, ако порано паровите кои живееја заедно се гледаа само неколку часа на ден, сега тие се заедно 24 часа на ден. Ова е уште еден тест. Романсата за време на мрзливиот викенд кога целиот свет ви припаѓа е една работа, а преживувањето во затворено е сосема друго. На крајот, астронаутите се тестирани за компатибилност, но вие не бевте. Но, оваа ситуација ќе им помогне на паровите да ги препознаат проблемите во врската и да покажат што е реално помеѓу вас, а што не.

Но, тука има еден улов – никогаш порано не сме се нашле во такви услови и не знаеме што е нормално, а што не. Не можете да побарате совет од вашата мајка или пријателка. Ни самите не знаат. Еве седум проблеми со кои најверојатно се соочувате сега и кои се сосема нормални (дури и во среќни, здрави врски).

ЗБОРУВАТЕ ПОМАЛКУ
Не е важно дали е сериозен разговор или генерално сте започнале да зборувате помалку – тоа е сосема нормално во секоја долга врска, бидејќи има многу секојдневни ситуации кога само однапред знаете што ќе каже вашиот партнер. Сега кога сте биле цел ден дома, го немате ниту вообичаеното „како ви беше денот?“ (Затоа што знаете како му помина денот. Бевте таму).

За да останете во контакт, одвојте време да разговарате и да се запознаете подобро, прашајте: „Што најмногу сакате да правите кога ќе заврши ова?“ Обидете се да поставите филозофски прашања или планови за далечна иднина. И запомнете, ова не е меден месец. Во ред е ако и двајцата едноставно се обидувате да поминете низ застрашувачки периоди, да се чувствувате стресни и помалку активни.

ВИ ФАЛИ ЛИЧНИОТ ПРОСТОР И САКАТЕ ПРИВАТНОСТ
Сфаќаме дека го сакате вашиот партнер и двајцата совршено се согласувате. Сепак, дури и сродните духови понекогаш треба да бидат сами за да го одржат својот индивидуален живот, а некои – за да го одржат здравиот разум. Само кученца и мали деца имаат потреба од грижа 24 часа на ден, па затоа е природно да немате приватност. Дајте си едни на други малку простор, шетајте сами за да може вашиот партнер да биде сам со себе. Создадете „работни места“ за себе во различни простории и дефинирајте „работно време“ кога не можете да се гледате.

ИМАТЕ ПОМАЛКУ СЕКС
Денес, сите околу зборуваат за голем baby boom девет месеци по карантин. Луѓето кои се шегуваат така веројатно не биле во долга врска или брак. Секако, имате дополнително време за самоизолација, но почнавте да јадете повеќе, да носите само тренерки и да се туширате помалку (не нѐ лажете). Покрај тоа, едниот или двајцата најверојатно сте под стрес во моментот, дури и ако не сте свесни за тоа. Ова не е баш она што е потребно за романсата што ја замисливте.

Ако имате помалку секс, не грижете се дека поранешната „искра“ ја снема; според статистичките податоци, вие сте во нормални граници. Фокусирајте се на емотивната врска што во моментов расте меѓу вас, а не на врската што не се случува.

НЕ МОЖЕТЕ ДА НАЈДЕТЕ РЕШЕНИЕ ЗА НЕКОИ КОНФЛИКТИ
Идејата дека сите несогласувања треба да се дискутираат во здрава врска сè додека не се најде решение е мит. Најсреќните парови знаат дека некаков конфликт е неизбежен и нема потреба да се распарчува секој помал проблем. Понекогаш треба да простите дури и ако вашиот партнер не бара прошка, а во некои битки воопшто не треба да се борите.

Сепак, вистинската цел на долгорочна врска е партнерство кое ќе ви помогне да живеете најсреќниот живот (и тоа е тоа!). Бидете дел од ова партнерство за вашиот сопружник или момче, затворајќи ги очите пред работи што навистина не се многу важни. Ако одлучите да бидете со оваа личност долго време, подобро е да не го докажувате вашиот случај во секоја прилика.

НЕРВОЗА ПОРАДИ МАЛИ РАБОТИ
Дали вашето момче има навика да остава крем за бричење на мијалникот наместо да го става во фиока? Или фрлање влажни крпи низ целиот стан? Или одеднаш пронајдовте кујнска крпа во вашата спална соба? Сега, кога сте постојано заедно, сите овие досадни навики, не можат да се сокријат од вашите очи.

Психолозите велат дека тоа е она што ја одделува здравата врска од несреќната: колку и да ве нервираат лошите навики, знаете дека вашиот партнер е многу потолерантен кон сите досадни навики што ги имате. И, ако тој одеднаш беше далеку од вас, ќе ви недостасуваше сè што е поврзано со него, вклучително и кремот за бричење на мијалникот. Ако се сеќавате на ова почесто, желбата да започнете борба за малку крема може да исчезне. На крајот на краиштата, и покрај оваа глупава навика, вие би го избрале повторно и повторно.

ПОВЕЌЕ СЕ КАРАТЕ
Да бидеме искрени: во животот има повеќе досадни фактори на карантин (како оние за кои зборувавме погоре) и сега немате каде да го ублажите стресот. Значи, ако почнете да се расправате почесто, знајте дека тоа е природно. Само проверете дали овие кавги не ја преминуваат границата на здравите (не се навредувајте едни со други, не поставувајте прашања, не обвинувајте). Ако сте во здрава врска, сепак ќе имате повеќе среќни моменти отколку расправија, затоа бидете трпеливи кога ќе се случи конфликтот и бидете повнимателни со партнерот ако видите дека тој е на работ денес.

ДОСАДНО ВИ Е ЗАЕДНО
Одржување на романса е доволно тешко кога сте ограничени на четири sида. Без омилени ресторани, без прошетки во паркот. И целиот надворешен свет е само сеќавање. Во денешно време, лесно е да се почувствува здодевност и стагнација во сите сфери на животот, особено во личното. Најголемиот предизвик е да ги задржите обвинувањата доколку вашиот партнер не се чувствува исто како вас или очекувањата дека ќе ве забавува. Само вие можете да ги контролирате вашите чувства и да влијаете на вашата состојба. Досадата може да ја убиете така што вашиот партнер ќе се чувствува посебно. На пример, купете му ја омилената чоколада во супермаркет или користете парфем што го носевте на првиот состанок и кој толку многу ви се допадна. Можеби имате помалку секс и повеќе проблеми, но на крајот на денот сега сте покрај личноста што сте ја одбрале да поминете низ нејзините подеми и падови. Тој ве насмеа и ве тешеше во најтешките моменти и навистина сте среќни што ова е личноста со која треба да поминете низ најтешките моменти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Fool Moon

Почина на 87-годишна возраст. На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари...

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Cotton Club

Комбинации на бои кои вреди да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Advertisement