Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Покојниот Андре Леон Тали, познатиот креативен директор на Vogue,зад себе остави модно богатство кое Сега оди на аукција…

И покрај тоа што го познавале како срамежливо момче од американскиот југ, Андре Леон Тали водел живот многу повеличествен од неговите почетоци, пишува The Rolling Stone. Во светот на високата мода, покојниот Андре Леон Тали често се опишува како „поголема личност од животот“. Поранешниот шеф на париското биро за Women’s Wear Daily и креативен директор на магазинот Vogue, кој почина минатата година на 73-годишна возраст, беше познат по тоа што ги шармирал сите околу него носејќи дизајнерски кафтани и театарски накит. Ги проби границите пловејќи низ крутите простори на модата.

Некои го нарекоа Нелсон Мандела на модата.Според The ​​Rolling Stone, Андре Леон Тали бил лик кој грациозно влегувал во просторите и ја исполнувал просторијата со величественост и срце. Не знаејќи за многумина, Тали помина голем дел од својот живот во цркви каде се збира лугето од црната раса како посветен член на заедницата.

NYT: „Модна продажба на векот“
Сега приватниот и јавниот живот на Тали ќе се спојат, бидејќи аукциската куќа Christie ја организира аукцијата од 448 лотови на колекцијата на Андре Леон, која The New York Times ја нарекува „модна продажба на векот“. Приходите ќе бидат поделени помеѓу Абисинската баптистичка црква во Харлем и Синајската мисионерска баптистичка црква во Дурам, Северна Каролина, каде што пораснал.

Минатата среда, колекцијата започна турнеја во три градови, Палм Бич, Флорида, Париз за време на Модната недела, а потоа се враќа на модната недела во Њујорк на 27 јануари. Најголем дел од продажбата оди преку Интернет. Шеесет и осум лотови ќе излезат на аукција во живо на 15 февруари.

Што ќе биде сè на продажба?
Аукцијата ќе вклучува секојдневни предмети, пар едноставни монограмски платнени чанти од времето на Тали во Vogue, каде што тој беше првиот црн машки креативен директор на списанието и тениски рекет Chanel. Има и неколку збирки книги за мода, накит, поп култура, еротика, руска уметност и дизајн, внатрешен дизајн и друго.

Заедно со овие предмети ќе се продаваат и луксузните предмети по кои беше познат Тали, дизајнерски ракавици, очила за сонце, манжетни, крокодили и палта од алигатор Prada,сандали од алигатор Manolo Blahnik,иконски кафтани дизајнирани од Balenciaga, Gucci и Diane von Fürstenbergг. Тековната проценка за продажба на домот во Christie е 702.200 долари. Тајмс пишува дека аукциите на лични предмети обично ги надминуваат очекувањата.

Тали изјави за списанието W во 2020 година: „Го сакам ритуалот на станување, подготовка за црква, поздравување со верниците, комуникација со другите верници, длабока служба, што ми дава сила да продолжам. Тоа е дел од тоа што сум, дел од тоа што станав од детството“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement