Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Познатата шминкерка на славните откри: Вака се шминкаше принцезата Дајана! (ВИДЕО)

Со пристигнувањето на четвртата сезона од серијата „The Crown“ на Нетфликс, решивме да се потсетиме и да го оживееме нејзината најпопуларна шминка на сите времиња. Кога станува збор за шминката на принцезата Дајана, нејзината поранешна шминкерка Мери Гринвел била личност која се грижела за неа дури три години. Таа е одговорна и за легендарниот изглед што го носеше принцезата Дајана на своето прво снимање за насловната страница на списанието Вог.

Пред неколку години, Мери Гринвел, во соработка со Лиза Олдриџ, сними туторијал врз основа на изгледот што често го создаваше за принцезата Дајана. Видеото е објавено на Јутјуб и оттогаш собра нешто помалку од два милиони прегледи. Резултатот е шминката што ја носеше принцезата Дајана, како и моментите што Мери ги помина со неа пред повеќе од 20 години.

Принцезата Дијана се шминкаше многу едноставно и оттогаш многу работи се променија во светот на шминката. Принцезата Дијана секогаш била многу внимателна кожата на лицето да биде чиста и негувана, па затоа е важно да направите добра подготовка пред да нанесете шминка. Прво, ставете мелем за усни за да не се исушат на крајот додека не ги достигнете. Хидратацијата на кожата на лицето е исто така многу важна. Затоа, масирајте ја навлажнувачката крема во кожата и секогаш слегувајте во деколтето. Добро масирајте го во кожата бидејќи нема ништо подобро од масажа на лице. Одличен е за мускулите, стресот и ослободувањето од напнатоста. Не заборавајте ниту на прајмерот. Со прајмер, ќе ја создадете најубавата основа за шминка. Погледнете го видеото и испробајте ги триковите на принцезата Дијана.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Или барем, не повторно. Мажите се во навистина тешка позиција, ако мислите малку подобро: општеството им наметна норми на кои тие строго мора да...

Fool Moon

Познатата сликарка Фрида Кало исто така напиша и стихови што ја допираат душата. Оваа песна најверојатно му ја напишала на својот сопруг Диего, а...

Fool Moon

Освен кога поинаку го бара некоја улога, Џорџ Клуни е познат по својата едноставна, кратка фризура и уредна брада. Во интервју за неделната утринска...

Fool Moon

Кога Џон Кенеди бил застрелан во Далас, крвта го распрснала розовиот комплет на неговата сопруга Џеки. Сепак, малку се знае за приказната зад овој...

Advertisement