Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Повторно на суд:Gap го тужи Канје Вест и бара два милиони долари…


Американскиот моден бренд Gap реши да се пресмета со музичарот и дизајнер на суд. Тие поднесоа тужба против контроверзниот уметник и бараат од него два милиони долари поради неуспешната соработка на Yeezy- Gap.Според она шти го објави New York Post ,Gap бара отштета бидејќи компанијата Вест направила серија неодобрени измени на имотот во сопственост на Art City Center.

.Просторот што го изнајми Gap требаше да продаде колекција на облека создадена во соработка со Вест, но музичарот го „оштети“ имотот изведувајќи неовластени работи без одобрение од компанијата и сопственикот.
„Gap“ не сака да преземе одговорност за тоа, бидејќи тие не ги одобриле тие дела, а „Art City Center“ бара просторот да се врати во првобитниот изглед.Имено, Вест поставил надворешни рампи на паркингот, поставил тунел на плацот, поставил плафонски светла, изградил ѕид и срушил три бањи.Yezzy и Gap влегоа во соработка во 2020 година, а минатата есен таа заврши бидејќи, меѓу другото,Канје Вест објави антисемитски коментари. Според тужбата, Вест го прекршил стратешкиот договор и директно и приближно предизвикал Gap да направи трошоци за поправка и реновирање на просториите. Компанијата сака да го принуди музичарот да ги покрие трошоците за обнова на имотот ида ги исплати дополнителни два милиони долари отштета.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement