Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Пеколна пролет: Како да ја преживееме сезоната на затемнување

Аматерите се плашат од ретрограден Меркур, астролозите се плашат од затемнувањe!

Секој месец се потпираме на конзистентни лунарни циклуси. Додека Месечината орбитира, се поврзува со Сонцето, тогаш ние ја набљудуваме младата Месечина на небото. Кога двете светла се во спротивност, го гледаме неверојатниот сјај на полна месечина. Тоа е сабја вселенска рутина што луѓето ја следат уште од почетокот на цивилизацијата.

Но, неколку пати годишно, исто така, сме сведоци на моќниот премин на патеките на вселенските тела што предизвикуваат затемнувања. Тие го компромитираат природниот редослед на фазите на Месечината. Тие носат хаос и уништување. Древните народи ги поистоветувале затемнувањата со апокалипсата и не биле целосно луди. Ако древните цивилизации ги жртвувале своите животи за благодатта на универзумот, зошто очекуваме просперитет без соодветна размена? Ова е период на лична жртва заради воспоставување космичка рамнотежа.

За да дојде до затемнување, Месечината мора да се најде помеѓу Земјата и Сонцето точно во целосна или млада фаза. Затемнувањето на Месечината и сонцето обично се јавуваат сукцесивно. Помеѓу двете затемнувања имаме многу чувствителен енергетски период. Затемнувањето на Сонцето подразбира дека Сонцето и северниот јазол на Месечината се спојуваат. Луѓето кои имаат точен спој на Сонцето и Северниот јазол во наталната карта се родени среде затемнување. Исто како што затемнувањата можат да бидат крајно опасни, во одредени натални соsвездија овој спој е опасен по живот.

Од астрономска перспектива, едно небесно тело фрла сенка на другото. Од астролошка гледна точка, универзумот ја вжештува драмата. Ова е време на огромна чувствителност, енергија и физичка ранливост. Интензивните и ризични активности не се препорачуваат во дадените термини. Со само четири затемнувања, оваа година е веќе помалку турбулентна од претходната, која имаше дури шест. Со соодветна подготовка, лесно ќе спасите „жива глава“, само следете ги нашите совети и се ќе биде во ред.

Распоред на пролетна еклипса:

Среда, 26 мај: Целосно затемнување на Месечината во знакот на Стрелец

Четврток, 10 јуни: Затемнување на Близнаците

Разорните ефекти може да се почувствуваат во деновите пред самата сезона на затемнување. За најдобра подготовка, прочитајте ги знаците на вашето натално Сонце, Месечината и под-знаците. Затемнувањата ќе ги активираат сите три во поголема или помала мера. Најпогодени се променливите знаци (Близнаци, Девица, Стрелец, Риби).

ОВЕН

Интензивните енергетски промени предизвикани од затемнување во неспокојните знаци на Стрелец и Близнаци гарантираат драматични промени во ставовите и нова проценка на долгорочните планови. Дали сте отстапиле од развојниот пат? Овните што беа мрзливи во претходниот период нема да знаат што им се случило. Темите за лични амбиции и реализации што доаѓаат во овој период може да бидат неочекувани и првично непријатни, но на долг рок се дефинитивно поволни. Најдобро е да ги прифатите.

БИК

Еклипсата во променливите астролошки знаци го прават фиксниот Бик да се раздвижи. Следува периодот на наплата и истерување на долговите. Емоционални, финансиски и секако кармички. Кој ви остана должен? И кој сте вие? Не двоумете се да побарате соодветна компензација за емоционална и енергична работа. Универзумот ќе најде неочекуван начин за пресметка. Во исто време, се засилуваат стравувањата за пари и моќ. Ако не дозволите да бидете парализирани, можни се повеќе нови извори на приход.

БЛИЗНАЦИ

Првата соларна еклипса оваа година се случува токму во вашиот знак, драги Близнаци. Од астролошка перспектива, вие сте хит-мета и ве очекува натпросечен бурен период. А самото финалето на сезоната е исто така најлудо. Без релаксација. Инвестирајте во сопственото емоционално здравје и духовна рамнотежа. Затемнувањата подготвуваат сериозна лекција за личната автономија и предизвиците на партнерството. Дали вашата друга половина од ветерот ве удира позади грб или сидрото ве повлекува на дното на океанот? Променливата природа на вашиот знак не толерира статика. Многу Близнаци ќе раскинат во овој период. Ќе научите како да се ставите на прво место. Се препорачува јасна и искрена комуникација, што гарантира бројни откритија.

РАК

Раковите се лунарни суштества. Симболиката на мајката е поврзана со планетата на интуицијата и плодноста. Затоа, затемнувањето на Месечината има поголемо влијание врз вас. Оваа пролет, вие сте соочени со растечката потреба да се изолирате и да ги истражувате длабочините на сопствената психа. Мора да разберете дека развојот на духовната пракса не вклучува одвојување од секојдневниот живот. Интеграцијата на енергетската работа со животната рутина е рамнотежа кон која треба да се стремиме. Физичкото здравје е друга клучна тема за вас во сезоната на затемнување.

ЛАВ

Електричната енергија ги трансформира Лавовите оваа пролет. Единствено прашање е дали тоа ќе се случи на полесен или потежок начин. Затемнувањето на Месечината во знакот на Стрелец носи динамика на начинот на кој прифаќаме нови знаења, а затемнувањето на Сонцето во знакот на Близнаци ги активира темите за комуникација. Лавовите се невообичаено снаодливи во овие аспекти, но ќе бидат ставени на тест кога ќе биде побарано да ги променат утврдените обрасци. Дали фиксните лавови се подготвени да направат компромис и да ја променат перспективата? Оние кои ќе ја исполнат мисијата ќе бидат наградени со квалитетни познаници.

ДЕВИЦА

Работната активност и амбициите во кариерата се закануваат целосно да ги проголтаат Девиците во претстојната сезона на затемнување. Секој медицински еликсир во прекумерна количина станува отров. Кога ќе ги елиминираме статусот, заработката и достигнувањата во кариерата, што останува од вашиот идентитет? Дали сте горди на успехот надвор од работното место? Семејните прашања чекаат зад аголот. Не сакате да бидете подготвени да се претворите во таа улица. Ве очекува предизвикот за интегрирање на приватната и деловната сфера. Подгответе се за болно преиспитување на приоритетите.

ВАГА

Лунарната еклипса во Стрелец и затемнувањето во Близнаците ги активираат темите на високото образование и светските истражувања. Неопходно е да ги проширите сопствените хоризонти. Академска работа, независно учење и преиспитување на утврдените ставови се неопходни. Вагите кои се спротивставуваат на поширока перспектива нема да успеат добро. Запишувањето или завршувањето на образовна програма е императив оваа сезона. Може да биде курс, колеџ, училиште за јазици, возење. Предизвикајте се самите себе на развој.

СКОРПИЈА

Скорпијата добро се снаоѓа во опасните игри затоа што е составена од осмата куќа на умирање и раѓање. Вие сте родени под власт на богот на подземниот свет, така што една сезона на затемнување нема да ве вознемирува премногу, но ќе ги активира темите на моќта. Особено финансиската моќ. Она што е мое е само мое. И што споделуваме? Зголеменото чувство на посесивност е тест оваа пролет да се претепате и да ја отклучите вратата за материјална благосостојба.

СТРЕЛЕЦ

Целата моќ на затемнувањето на Месечината се насобра во вашиот знак, драг Стрелец. Оваа моќна сила на уништување се заканува да израмни многу аспекти од вашиот живот на земјата. Клучните теми се личен идентитет, физичка и емоционална автономија и партнерства. Во најдобар случај, добивате симболично симнување од карпа. Зоната за удобност станува именка на мислата. Се советува слободен пад со верба во универзумот. Ќе изгубите одредени луѓе, безбедносни механизми, можеби дури и привремено да размислите, но на крајот од тунелот ве чека зрак светлина.

ЈАРЕЦ

Лунарната еклипса се одвива зад вашиот грб во знакот на Стрелец. Полето на скриени стравови, тајни и потсвест се активира на најтешкиот начин. Можни се нови фобии, кошмари и ирационални стравови во наредниот период. Покрај внатрешните немири, ви се закануваат и скриени непријатели. Треба да го исчистите вашиот ум, тело и околина. Ако не започнете сами со промена, ќе го доживеете универзумот што го прави тоа за вас на потежок и поболен начин. Не ги игнорирајте суптилните сигнали што ги добивате на почетокот на мај.

ВОДОЛИЈА

Време е да се соочиме со вистината правејќи сериозен избор на пријатели и соработници. Сезоната на затемнување активира моќен бран на инспирација чии придобивки нема да ги искористите освен ако не се ослободите од околината што го спречува вашиот развој. Водолиите се револуционерни деца на Уран, но природата на фиксниот знак може да ги „закочи“ таму каде што најмалку очекуваат. Анализирајте ги сопствените мртви агли за да не ве чини неуспех. Не двоумете се да ја прекинете соработката, пријателствата и односите што не придонесуваат за вашето битие.

РИБИ

Прекумерното фокусирање на приватниот живот и личните задоволства ќе ве чини оваа сезона на затемнување. Лунарна и соларна еклипса во Стрелец и Близнаци, што најсилно влијае на знаците на променлива модалност (Близнаци, Девица, Стрелец, Риби). Прекумерните задоволства со пријателите, семејството и партнерите сега доаѓаат до астролошко полнење. Можни се откажувања и финансиски загуби. Деструктивната моќ на затемнувањето го става фокусот на кариерата и статусот. Универзумот не се грижи за чувствата кога воведува рамнотежа. Лекцијата лежи во самодисциплина и свесно одрекување. Сè уште не е доцна да го промените самиот тој процес.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement